Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Incadrare spatiu balcon in sufragerie.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Incadrare spatiu balcon in sufragerie.

Buna ziua,

Sunt curios daca doresc sa pentru renuntarea la usa si ferestrele de acces balcon am nevoie de Autorizatie de constructie. Mentionez ca nu ma ating de perete si practic golul din perete ramane acelasi. Singura diferenta ar fi lipsa usii si a ferestrelor.
Este nevoie de intocmirea unui proiect de constructii de catre un proiectant autorizat, obtinerea autorizatiei de constructie de la primarie si a avizul Inspectoratului de stat in constructii pentru inceperea lucrarilor. In plus, modificati arhitectura apartamentului/ blocului.
Prin proiect desfiintati o usa, dar mutati ferestrele la limita balconului, caci nu cred ca doriti sa aveti vedere libera afara, direct din sufragerie.
Balconul este inchis. Usa si ferestrele sunt din sufragerie in balcon. Forma golului ar fi un "L" intors. Eu vreau sa scot usile si ferestrele si sa schimb rama usii si a ferestrelor cu o rama din lemn noua.. dar sa nu mai montez usi si ferestre pe ea. Astfel s-ar extinde spatiul locuibil pe balcon. Nu se modifica golul din perete deoarece scot doar usile, ferestrele si tocurile, tocuri care le inlocuiesc cu o rama noua din lemn. Doar ca nu mai montez o usa noua sau ferestre noi. Din cate stiu am voie sa inlocuiesc usile di apartament. Dar eram
Buna ziua,
Atata timp cat nu umblati la structura de rezistenta (la pereti) inlaturand doar partile care erau de lemn (usa si fereastra) nu va trebuie nicio aprobare.
Inteleg ca acel balcon este inchis cu termopan fie de catre dumneavoastra (in regie proprie) fie prin programul de reabilitare bloc.
Da. Balconul inchis cu termopan prin reabilitare. Multumesc mult de raspuns.
Este nevoie de autoriza'ie de construire atunci când se intervine asupra fațadelor sau asupra geometriei șarpantei; de asemenea este nevoie de aceiași autorizație atunci când se dorește recompartimentarea interioară a apartamentului PRIN DEMOLAREA UNOR PERETI DESPĂRȚITORI, cu avizele de rigoare. În cazul dumneavoastră, atât timp cât aveți autorizație de construire pentru închiderea acelui balcon, nu mai aveți nevoie decât de meșteri buni !