Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modificare cadastru de catre primarie, fara acordul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modificare cadastru de catre primarie, fara acordul proprietarului

Buna ziua,
Am cumparat un teren extravilan cu cadastru, tot ce trebuie legal.
Acum dupa vreo 2 ani primaria face cadastru gratis tuturor proprietarilor care nu au deja cadastru.
Am fost sunat de catre un angajat al primariei ca trebuie sa-mi modifice cadastrul ca nu este in regula cu 5cm (absurd, ei spun ca nu le ies lor masuratorile pe toata zona), si sa vin sa dau o semnatura (daca semnez sigur nu modifica doar cu 5cm).
Din cate stiu eu, din moment ce l-am cumparat la notariat cu cadastrul deja facut si nu a existat nici o probleme nu cred ca poate fi modificat decat in instanta.
5cm nu cred ca pot fi luati in calcul, sigur vor sa faca vreo manevra.
Ce parere aveti, imi pot modifica ei asa de capul lor cadastrul fara acordul meu sau fara sa ma dea in judecata? (in judecata banuiesc ca nu au cum sa castige din moment ce totul a fost legal).
Multumesc!
Fara acordul dvs nu pot modifica nimic.
Multumesc pentru raspunsul prompt.
O zi buna!
Nu pot fara acordul dumneavoastra, dar va vor prinde cand e de plata impozit sau vreti sa vindeti sau vreti sa construiti sau orice altceva si atunci veti umbla dumneavoastra dupa ei. Daca aveti suspiciuni cautati un topograf si veniti si cu el.
Daca primaria a facut cadastru "gratis" inseamna ca a intocmit un plan parcelar in tarlaua respectiva, iar cand au pus toate parcelele in ordine (la un loc) conform titlurilor de proprietate, au constatat ca conturul de cadastru (parcela) se pozitioneaza la 5 cm mai la stanga sau dreapta in tarlaua respectiva ( in extravilan nefiind limite precise materializate in teren).
Nu credeti ca ar fi mult mai usor sa discutati cu cei de la primarie? pentru ca blocati procesul de intabulare a vecinilor dvs.