Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul de munca si demisia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul de munca si demisia

Buna ziua,
M-am angat de curand si am incheiat un contract de munca pe perioada nedeterminata in care este stipulat ca perioada de proba este de 90 zile , perioada preaviz in caz de demisie este de 20 zile calendaristice.
Deja a inceput sa nu se respecte programul de lucru si acest lucru nu mai imi convine.In contract este stipulat ca prin regulament de ordine interioara se poate modifica programul de lucru.Pot pleca fara a astepta acea perioada de preaviz in caz de demisie tinand cont ca sunt in perioada de 90 zile de proba?La plecare mi se acorda dreptul salarial pe zilele lucrate?
Fiind in perioada de proba , puteti depune o notificare scrisa prin care il anuntati pe angajator de incetarea c.i.m. in baza art.31 alin.3 C.mun.

Nu se acorda preaviz in aceasta situatie.

art.31 C.mun.
.....
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
.....

Angajatorul este obligat sa va plateasca drepturile salariale aferente pana la data incetarii c.i.m. la data stabilita in c.i.m. pentru plata salariului.