Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara - recunoastere copii din afara casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara - recunoastere copii din afara casatoriei

Sunt castorita legal de 11 ani. Problema este ca nu mai avem legatura de 5 ani si intre timp mi am refăcut viata , am ramas însărcinată iar sotul meu legal nu a vrut sami acorde divorțul. Urmeaza sa nasc iar problema mea este daca actualul meu partener isi poate recunoaste copii (sunt gemeni) desi eu sunt căsătorită ? Va multumesc !
Tatăl copiiilor va fi actualul sot.
Trebuie întâi tagaduita paternitatea de dvs, de sot sau de tatal biologic. Apoi, după proces se va schimba și certificatul de naștere.
O sa va coste acest proces..test ADN pt fiecare copil.
Nu exista alta varianta decat cea a procesului in instanta de tagada a paternității cu probarea faptului ca ati convietuit cu tatăl adevarat in timpul legal al concepției si cu efectuarea unui test ADN la INML pt ambii copii.

Actiunea poate fi promovata de dvs sau de sot ori de catre tatăl biologic. Instanța se va pronunța din oficiu si asupra execitării autorității părintești si a contribuției la cresterea copiilor.