Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara, am o mătușă care a divorțat recent. ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara, am o mătușă care a divorțat recent. Procesul ...

Bună seara, am o mătușă care a divorțat recent. Procesul de divorț a durat în jur de doi ani, timp în care ea a rămas însărcinată cu un alt partener. Când a născut, copilul a primit numele fostului ei soț, deoarece divorțul nu se finalizase încă.
În prezent, amândoi, ea și fostul soț, sunt de acord să treacă copilul pe numele ei exclusiv, fostul soț renunțând astfel la toate drepturile asupra lui. Cum ar trebui să procedeze ? Este nevoie de test de paternitate ?
Vor ajunge in instanta pt tagada de paternitate. Se va face test adn.
Se poate doar prin proces la judecătorie.
Mătușa va trebui să plătească cheltuielile de judecată printre care si testul ADN.

Nu este vina fostului soț ca să plateasca el, pentru ce a făcut ea.
Dapix, utilizator
Din păcate, chiar dacă toate părțile își doresc același lucru, situația nu poate fi rezolvata pe cale notariala/administrativa.
Este necesar sa se deschidă un proces în instanta prin care sa fie tagaduita paternitatea copilului. După finalizarea acestuia, se va emite un nou certificat de nastere în care o sa figureze la parinte doar tatal biologic.
Contactați un avocat și discutați în detaliu situația.