Departament: Administrativ și Imobiliare (Facilities)
Cursuri suspendate in peste 1.000 de unitati de invatamant din 8 judete
Vremea rea, care duce la închiderea școlilor, poate afecta și accesul angajaților la sediul companiei sau poate crea probleme la funcționarea clădirilor. Departamentul trebuie să se asigure că totul este în regulă.
Peste 1.000 de unitati de invatamant din 8 judete si-au suspendat astazi cursurile din cauza conditiilor meteorologice nefavorabile, anunta Ministerul Educatiei. Practic, aproape 150.000 de elevi si prescolari se afla in imposibilitatea de a frecventa cursurile. Citește articolul
Ce scriu ziarele astazi?
Inca 10 ani de criza in Europa si care vor fi taxele pentru casa si masina in 2013
Anunțul privind majorarea taxelor pentru clădiri și mașini are un impact direct asupra costurilor de administrare a proprietăților și parcului auto al companiei, fiind crucial pentru planificarea și gestionarea bugetelor acestui departament.
AvocatNet.ro va prezinta principalele subiecte dezbatute astazi de presa: Citește articolul
Romania va reintroduce antrepozitele fiscale de depozitare din 2013, la doi de la sesizarea formulata de Deloitte Romania catre CE
Se referă la funcționarea și autorizarea depozitelor mari (antrepozite fiscale), ceea ce are impact asupra infrastructurii și gestionării proprietăților companiei.
Romania urmeaza sa reintroduca antrepozitele fiscale de depozitare pentru produsele accizabile incepand cu 1 ianuarie 2013. Astazi pe site-ul oficial al Ministerului de Finante a fost publicat Proiectul de Ordonanta de Urgenta ce va aduce aceasta modificare. Citește articolul
Ford si NNDKP anunta incheierea unei noi etape a post-privatizarii
Articolul menționează că asistența juridică a inclus și 'drept imobiliar', ceea ce sugerează că procesul de privatizare a implicat și gestionarea proprietăților și activelor imobiliare, un aspect important pentru departamentul administrativ.
Ford Motor Company si Nestor Nestor Diculescu Kingston Petersen (NNDKP) au anuntat astazi incheierea unei etape importante in procesul de post-privatizare a Automobile Craiova, finalizata cu plata a 170 de milioane de lei catre bugetul de stat. Citește articolul
UPDATE Monitorul Oficial, Partea I, nr. 830, 831, 832, 833 si 834 - 11 decembrie 2012
Urmărește hotărârile privind gestionarea proprietăților publice și private, reglementările legate de parcul auto și de spațiile de lucru, pentru o administrare eficientă a activelor și facilităților companiei.
In Monitorul Oficial, Partea I, nr. 830, 831, 832, 833 si 834 din 11 decembrie 2012, au fost publicate: Citește articolul
Privatizarea Automobile Craiova, finalizata. Avocatii Tuca Zbarcea & Asociatii au asistat AVAS
Articolul face referire la aspecte de drept imobiliar și la transferul de proprietăți, precum și la divizarea unor active imobiliare care nu țineau de activitatea principală a companiei.
Tuca Zbarcea & Asociatii a asistat juridic Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului (AVAS) in legatura cu toate aspectele aferente finalizarii procesului de privatizare a societatii Automobile Craiova cu gigantul american Ford. Citește articolul
Biris Goran, firma de avocatura a anului in real estate
Acest departament se ocupă direct de gestionarea proprietăților și a spațiilor companiei, având nevoie de servicii juridice de înaltă calitate pentru tranzacții imobiliare, închirieri sau alte aspecte legale legate de bunurile companiei.
Biris Goran a fost distinsa cu premiul „Firma de Avocatura a Anului”, in cadrul Galei Premiilor CEE Construction and Investment Journal din data de 6 decembrie 2012. CEE Construction and Investment Journal este o importanta publicatie de imobiliare din Europa Centrala si de Est pentru investitori si experti in real estate (www.cijjournal.com). Citește articolul
Ordinul ANPC nr. 473/2012 - modificarea Ordinului ANPC nr. 72/2010 - unele masuri de informare a consumatorilor
Acest departament este responsabil pentru afișarea corectă și vizibilă a tuturor informațiilor necesare în spațiile fizice ale companiei, conform cerințelor legale, inclusiv contactele pentru protecția consumatorilor.
Ordinul Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor nr. 473/2012 pentru modificarea Ordinului presedintelui Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor nr. 72/2010 privind unele masuri de informare a consumatorilor a fost publicat in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 823, din 7 decembrie 2012. Citește articolul
Telefonul consumatorului s-a schimbat. La ce numar vei suna de-acum?
Acest departament e responsabil cu tot ce ține de spațiile fizice ale companiei, inclusiv afișarea corectă a informațiilor cerute de lege, cum ar fi noul număr de telefon și contactele Protecției Consumatorului, la casele de marcat sau lângă orarul de funcționare.
Pana acum, numarul de telefon la care consumatorul putea suna pentru a face sesizari sau reclamatii era 0800.080.999, apelul fiind gratuit din reteaua Romtelecom. Acest numar a fost schimbat recent, printr-un act normativ publicat in Monitorul Oficial, care stabileste, totodata, ca apelul catre noul numar va fi taxat la tarif normal in toate retelele de telefonie. Citește articolul
In perioada sarbatorilor Registrul Comertului va lucra doar 4 zile in doua saptamani. Vezi programul institutiei!
Departamentul Administrativ gestionează logistica și deplasările pentru interacțiunea cu instituții precum Registrul Comerțului (de exemplu, trimiterea sau ridicarea de documente) și are nevoie să știe programul pentru a-și organiza eficient activitățile.
Oficiul National al Registrului Comertului a publicat recent pe pagina sa de internet programul de lucru cu publicul din perioada sarbatorilor. Conform informatiilor date publicitatii, oficiile Registrului Comertului vor avea ghiseele deschise doar patru zile in perioada 21 decembrie 2012 - 4 ianuarie 2013. Citește articolul










