avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate breman

Activitate breman

Răspuns la discuția Am nevoie de ajutor
Am PFA cu 4799, dar nu stiu daca e ok pentru aceasta activitate.....
As avea nevoie de ajutor. Vreau sa-mi fac o mica afacere cu clatite, gogosi si bauturi racoritoare. Acestea as dori sa le comercializez in cadrul diferitelor manifestari care au loc in diferite localitati din tara (de ex. zilele unor localitati, festivalul berii.....), deci nu vreau un chiosc intr-un punct fix.

De ce as avea nevoie pentru a face acest lucru? Ce documente si ce taxe ar trebui sa platesc??

Multumesc
Răspuns la discuția Drepturi banesti dupa demisie
exista vreun articol de lege care spune asta?
Am lucrat la o firma un an si jumatate. In cursul lunii octombrie a acestui am am demisionat. Pana in luna octombrie am avut 10 zile de concediu de odihna. Dupa cum am calculat as mai fi avut dreptul la inca 7 zile. Aceste zile nu ar trebui sa-mi fie platite in momentul in care iau salariul pe ultima luna?
Discuție Taxe PFA
Buna ziua


Am infiintat PFA si nu am nicio activitate de la infiintare pana in prezent. Am vreo obligatie catre stat? Trebuie sa platesc ceva ?
Daca ma autorizez cu cod CAEN 4690 Comerţ cu ridicata nespecializat - pot sa fac distributie de orice produse?
Discuție PFA distributie

1. Sunt PFA cu cod CAEN 4799 ca activitate principala si 4791 ca activitate secundara. Pot sa ma apuc sa fac distributie de marfa catre magazine cu aceste coduri CAEN ?

2. Daca nu se poate va rog sa imi spuneti ce cod CAEN ar trebui sa folosesc?

3. Pot sa trec un cod Caen ca activitate secundara si sa folosesc ca si activitate principala ?
Daca sunt PFA platitor de TVA, in Registru de Incasari si Plati trec sumele cu TVA sau fara TVA???
Discuție CAEN
Pentru un PFA - activitate principala cod CAEN 4799, as putea sa-mi adaug la activitati secundare 4789? Cum pot sa trec de la PFA la I.I.? Cum se procedeaza, cat timp dureaza si cam ce costuri implica?
Discuție Taxe PFA
Pentru un PFA infiintat de vreo 4 luni, fara nicio activitate. Trebuie sa platesc ceva taxe?