Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Completare registru de incasari si plati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Completare registru de incasari si plati

Buna,
Daca stie cineva sa imi spuna(in cativa pasi)cum se complecteaza registrul incasari-plati,se complecteaza zilnic sau lunar?Si mai exact ce operatiuni trebuie trecute in el?Eu am infiintat de curand IF si nu vreau sa incep gresit complectarea registrului.
Merci
In Registrul Jurnal de Incasari si Plati sunt trecute incasarile si platile efectuate. In cazul in care nu sunteti platitoara de TVA, se trece totalul incasarilor si platilor, in cazul in care sunteti platitoara de TVA, se trece doar baza de impozitare.

Teoretic, orice operatie trebuie inregistrata imediat -- acest lucur se recomanda daca aveti multe operatii. Eu completez odata pe an (imi ia circa o ora), pentru ca declaratia venitului obtinut trebuie depusa odata pe an.
Daca sunt PFA platitor de TVA, in Registru de Incasari si Plati trec sumele cu TVA sau fara TVA???
Fara TVA