avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate larissalore

Activitate larissalore

Buna ziua,

Am incheiat cu firma S.C. EURIANCONS SRL, cu sediul in Hunedoara, contractul cu nr 42, avand drept obiect lucrarea de termoizolatie a peretilor exteriori ai apartamentului proprietate personala. Pretul lucrarii a fost de 3195 ron, pret care a fost achitat integral la data de 25 martie 2010, cu chitanta nr 117 si factura nr 99. Conform contractului, termenul de executie nu putea depasi 45 de zile lucratoare de la data inceperii lucrarii, aproximativ in data de 12 aprilie, in caz contrar executantul fiind obligat la penalitati de 0,5% pe zi de intarziere din valoarea aferenta partii de lucrare nerealizata. Suntem in data de 27 august iar lucrarile au fost sistate. Avand in vedere ca partea noastra contractuala a fost indeplinita, pretul lucrarii fiind achitat integral, va rog sa ne informati cu privire la ceea ce se poate face, pentru ca aceasta firma sa-si respecte clauzele contractulale. Administratorul acestei firme nu mai poate fi contactat, deoarece la telefoane nu mai raspunde, iar muncitorii nu pot sau nu vreau sa ne ofere nici o informatie, spunand ca au mult prea mult de lucru in oras.Nu suntem singurii in aceasta situatie. Va multumesc anticipat. Astept un raspuns din partea dumneavoastra.
Buna ziua,

M-ar interesa baza legala pentru solicitarea de daune morale in urma furtului masinii. Politia Comunitara mi-a ridicat masina de pe un spatiu, pe care ei il considera necorespunzator parcarii si nu a lasat nici o hartie cu datele de contact.
Astfel pentru a sustine o contestatie si pentru a solicita daune morale, in codul civil ar trebui sa gasesc o informatie clara legata de acest aspect, insa nu am gasit-o.
Va rog sa ma ajutati dvs.

Va multumesc

Va multumesc frumos pentru raspuns.

O zi buna.
Buna ziua

Va rog sa imi dati un sfat pentru urmatoarea situatie:
Prietenul meu a stat o vreme in Timisoara, in acest timp si-a facut buletin de Tm si si-a achizitionat o masina pe care a inmatriculat-o pe Tm. Recent domiciliul si la schimbat in alt judet.
Intrebarea mea este: trebuie schimbat talonul de inmatriculare si talonul de la masina pe domiciliul actual?Va rog sa imi comunicati si baza legala.

Va mutumesc.

Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,

Care sunt actele necesare pentru cununia civila si ce fel de analize trebuiesc facute?
Cand se depun aceste acte la serviciul pentru evidenta populatiei?

Va multumesc!
Buna ziua,

O doamna are 3 copii minori, unul de 10 ani, 12 ani si 13 ani.
Copiii au primit bursa sociala. Din cauza faptului ca baiatul cel mare este repetent, domnul director al scolii i-a spus mamei ca va retrage si celorlalti doi copii bursa.
Este normal sa se intample asa? Care este baza legala?

Va multumesc
Buna ziua

Buna ziua,

Am nevoie de ajutorul dvs in urmatoarea problema:
O doamna casatorita a conceput un copil cu amantul, si in momentul in care a inregistrat copilul a fost intrebata daca este casatorita si i s-a cerut certificatul de casatorie pentru a-l inregistra pe numele sotului, conform legislatiei. Copilul in varsta de 2 luni poarta astfel numele sotului (care nu este tatal biologic). Mama este in proces de divort. Atat mama cat si tatal biologic doresc ca in certificatul de nastere al copilului sa apara numele tatalui biologic.
Am inteles ca aceasta problema se poate rezolva doar printr-o actiune judecatoreasca.
Intrebarea mea este care sunt etapele in intentarea unei actiuni judecatoresti.
Iar aceasta actiune are ca baza legala doar codul familiei?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Impozite salariale
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Sarbatori fericite!
Buna ziua

Am rugamintea de a ma ajuta cu un raspuns in urmatoarea problema:
cati bani ar trebui sa iau in mana (salariu net), daca salariul meu brut este de 3484 lei?
Care este procentul de impozitare din salariul brut?

Va multumesc