avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate Csuri84

Activitate Csuri84

Valoarea totala a capitalului social este 107.200 Ron, din care 200 Ron aport in natura si 107.000 autoturismul. Pierderea societatii este 65.000 Ron
Buna ziua,

Am nevoie de un sfat, daca cineva s-a intalnit cu problema mea:)

Capitalul social al unei firme este 200 Ron si un autoturism- aport in natura.
Autoturismul era vandut in anul 2006 (de catre firma)din care erau platite datoriile firmei. Acum cautam o modalitate de reducere a capitalului social al firmei. Ne am gandit la reducerea capitalului social pentru acoperirea pierderilor dar cuantumul pierderii este doar jumatate fata de valoarea autoturismului adus la capitalul social.

Va rog sa-mi sfatuit ceva , cum as putea proceda si cu ce motiv la reducerea capitalului social, ca sa nu am probleme nici la contabilitate si sa fie legal:D

Mersi anticipat,

Csuri
mai recent, in masura in care nu este Asociatia de proprietari, trebuie acordul vecinilor (formular ORC) si o declaratie autentica al solicitantului prin care declara pe propria raspundere ca in locuinta respectiva nu este asociatie de propriteari/locatari.............
Buna ziua,
Am o intrebare in legatura cu cesiunea partilor sociale.
X este asociatul unic la o firma, si doar asociat la o alta firma.
Acum X doreste sa devine asociat unic la al doilea firma, si pentru asta vrea sa cesioneze o parte din partile sociale unde este asociat unic.
Problema este urmatoarea:
care este cota de participatie cel mai mic pe care X trebuie sa pastreze, este vreo limita ?
deoarece daca x din 30000 de parti sociale cu valoare de 100 fiecare cesioneaza doar 1 parte sociala atuncu va avea 99,997 % si cesionarul doar 0,003 %..asta e legala?
Urgent...
Multumesc Anticipat
Buna,

Functia de viceprimar este incompatibil cu calitate de asociat intr-o societate cu 2 asociati?

Legea nu prevede expres ca asociat, iar comerciat persoana fizica cred ca se refera la II, PFA, IF?!

Va multumesc!:D
Răspuns la discuția Proces-verbal contraventie(AST)
Multumesc!:)
Buna ziua! La mult ani:)

Soferul unei societati de transport poate fi chemat la judecata ca martor in cazurile cand societatea era sanctionata pentru faptul ca inaltimea camionului a depasit dimensiunea legala?
La mentiunea agentului constatator era trecut faptul ca reprezentantul legal nu era de fata, doar soferul, dar mentiunile soferului nu au fost trecute la rubrica de mentiuni:(
Am efectuat iarasi masurarea camionului si nu a depasit cu marfa respectiva dimensiunea legal:((. Santiunea este 5500 Ron. Acum instanta solicita probe din partea firmei. Noi am efectuat masurarea camionului cu o firma specializata, si in afaca acestuia mai pot sa solicit chemarea ca martor , soferul in cauza caruia la data intocmirii procesului verbal i s-a fost atribuit camionul respectiv?

Daca cineva poate sa-ma ajuta.....
Multumesc anticipat
O zi buna:)
Multumesc pentru sfat, dar stiam ca la Cabinete stomatolog - societati comerciale trebuie respectate anumite reguli, ca de ex. obiect de activitate unica etc.
In sfarsita s-a rezolvat :)

Buna,
Are cineva un model Act constitutiv pentru Cabinet Stomatolog - SRl?

Multumesc anticipat!
:D=D>