avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate vipersoftpm

Activitate vipersoftpm

Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un teren in vederea construirii unui case. Terenul se afla intr-un cartier nou, pe singura strada care nu are curent electric. Vreau sa stiu, inainte sa-l achizitionez, daca pot trage curent.

Am fost la operatorul de distributie si mi s-a comunicat ca:
1. nu se poate acorda avizul de racordare deoarece sunt la mai mult de 100 metri de retea si trebuie facuta extindere de retea
2. extinderea nu se MAI poate initia de catre persoanele fizice conform legii 123 din 2012
3. primaria este cea care trebuie sa initieze procedura de extindere printr-o cerere catre operatorul de distributie

Raspunsul primariei la cele de mai sus e ca nu au fonduri.

1. Neavand prin lege posibilitatea de a initia extinderea, iar primaria nu se implica... exista vreo cale legala de a extinde reteaua?
2. Discutand cu o firma agreata de catre operatorul de distributie, am aflat de o asa zisa procedura/portita precum ca dupa ce primaria ne da negatia(ca nu are fonduri), operatorul de distributie ne-ar pune sa semnam o declaratie la notar pe propria raspundere ca finantam extinderea...si asa ne-ar acorda avizul de racordare. Doresc sa stiu daca intr-adevar exista o astfel de procedura si daca este legala.
Buna ziua,

Sunt programator si am semnat cu firma un contract de cesiune a drepturilor de autor. Stiu ca impozitul este de 16%. Presupunand ca suma din contract ar fi de 1000 lei lunar :
1. cat plateste firma impozit si cat trebuie sa platesc eu?
2. am inteles ca o parte din impozit e deductibil. cat e deductibil si cum se imparte deductibilitatea intre mine si firma?
3. am inteles ca in primavara se face declararea veniturilor si prin toamna imi vine o hartiutza cu cat am de plata. la fel se intampla si in cazul firmei sau trebuie sa plateasca impozitul lunar/trimestrial?

Va multumesc anticipat
Discuție Biserica ca ONG
Buna ziua.
Se poate ca o biserica sa poata lua parte la infiintarea unui ONG? Daca da, in ce conditii?
Multumesc mult tuturor
Buna ziua,
Casatoria a avut loc in orasul care e trecut in buletinul meu, stam in orasul care e trecut in buletinul sotiei, dar locuim impreuna cu chirie la o alta adresa decat cea din buletinul sotiei.
Buna ziua,
Sunt casatorit de aproape 2 ani si impreuna cu sotia am ajuns la concluzia ca cel mai bine e sa divortam. Avem un copil cu varsta de 1 an si 4 luni. Am decis amandoi ca copilul sa ramana cu sotia. Mentionez ca sotia nu lucreaza. Adresele din buletin sunt din orase diferite.
Intrebarea 1: ce trebuie facut? unde trebuie sa mergem? ce acte trebuie sa completam etc
Intrebarea 2: ce obligatii financiare o sa am in urma divortului( pensia alimentara, etc) ?
Intrebarea 3: exista posibilitatea ca custodia copilului sa nu fie acordata sotiei pe motiv ca nu lucreaza chiar daca o s-o sustin financiar (in plus fata de obligatiile de la intrebarea 2) pana se angajeaza?
Intrebarea 4: am facut un credit la banca pentru nunta pe numele meu inainte de casatorie, am achitat 60% din credit iar anul acesta am facut refinantare(tot pe numele meu) pentru a-i repara dantura sotiei. dupa divort va trebui sa plateasca si ea rata la credit?