avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate Voxaledana

Activitate Voxaledana

Buna ziua!
La o firma de transport unde s-a facut recuperare de tva pe perioada 10-12(2012) la fcturile de combustibil(din extern) se mai poate face recuperare si de pe bonuri de motorina si taxe de drum?
Discuție o.u.g. 124/2011
Buna ziua!
Sotul meu este administratorul unei S.C. care nu are achitat impozitul la .primarie pe 2011.
Am fost contactata de la primarie ca daca societatea nu isi achita impozitul imi va fi suspendata indemnizatia de crestere copil!
Mentionez ca eu NU am nici o functie in firma !
Este posibil sa mi se suspende indemnizatia pentru datoriile firmei?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!..
Buna ziua!
Suntem o firma de transport si dorim sa ne recuperam tva-ul platit pentru combustibilul achizitionat din austria!
Am dori sa facem asta pe cont propriu pentru a reduce din cheltuieli avand in vedere ca recent am luat o teapa de aprox 7000 euro de la o casa de expeditie!
Am inteles ca trebuie sa obtinem o semnatura digitala, sa ne facem cont pe anaf, sa complectam cererea si declaratiile 318 si 319.
Intrebarile mele sunt:
1) - in ce limba trebuie facute acestea?
2) - daca in luna august nu am reusit sa ne inregistram la termen in registrul op. intracomunitari mai pot recupera tva-ul de pe factura din august?
3) - pot sa recuperez tva-ul de pe toata durata anului 2010 si pana acum(martie 2011) , sau pentru ce perioada ar trebui sa fac cererea?
Mentionez ca am fost tot timpul platitori de tva dar din cauza asociatului nostru austriac care nu ne-a trimis la timp imputernicirea pentru ridicarea cazierului am intarziat cu inregistrarea in reg. op. intracomunitari iar firma din austria ne emite factura la sfarsitul fiecarei luni inclusiv luna august care chiar daca am insistat sa ne refaca factura cu alta data si le-am trimis originalul ne-au ignorat total, astfel am fost nevoiti sa inregistram factura(copie)!
Cu cine am vorbit sa faca aceasta treaba pentru noi ne-au cerut 20% din:stunned: suma recuperata!
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția recuperare creante
E Iincredibil cat de usor pot castiga unii pe nedrept fara sa le putem face nimic!
OK il dau in judecata, am sentinta si nu am ce sa recuperez, el de pe alta firma continua sa faca excrocherii, eu am pierdut 7000 euro si mai trebuie sa cheltuiesc si cu avocatul si alte taxe sa rezolv ce?!
Buna ziua!
In urma unor comenzi primite am efectuat transport international de marfuri, am emis facturile, le-am expediat prin courier iar firma respectiva refuza sa plateasca!
Suntem in aceasta situatie mai multi transportatori!
Firma respectiva este infiintata in 2010 iar daca il dam in judecata nu avem ce sa recuperam!
Niciuna din firmela la care are datorii nu are de recuperat peste 10.000 euro ca sa-l putem aduce la faliment.
Domnul respectiv mai are inca cateva firme deci falimentul nu ar fi o problema pentru el.
Ce este de facut?
Chiar nu exista solutie pentru asemenea tepari?
Daca este cineva disponibil sa ne ajute suntem foarte intersati!
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Buna ziua!
De curand am amplasat un panou publicitar pe terenul meu langa drumul public si se pare ca nu este legal. Panoul este pentru firma mea, pe terenul meu si nu incurca cu nimic circulatia pe drumul public, doar ca in loc sa pun cartofi am pus panoul din lemn!?
Va rog sa- mi spuneti daca este legal ca cei de la drumuri sa vina sa le demoleze, sau sa-mi ceara sa le demolez din moment ce sunt pe terenul meu?
Asta nu este violarea proprietatii private?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Pot sa primesc amenda daca nu am pe nicio pagina a meniului din restaurant specificate cui-ul,j-ul, banca si contul firmei?
Discuție punct de lucru
Buna ziua!
Am deschis un punct de lucru magazin de piese auto intr-un alt judet, au iesit actele de la ORC insa acum nu stim daca trebuie autorizat punctul de lucru si de catre DSP, DSV deoarece vanzandu-se piese auto nu are nicio treaba cu aceste institutii!
Ma poate sfatui cineva?
Multumesc!
Răspuns la discuția CCM din nou!
Multumesc pentru lamurire si amabilitate!
Răspuns la discuția activare cont avocatnet
Am incercat faza aceasta de mai multe ori dar mesajul nu mi-a aparut!
Am incercat si azi si nimic:sorry: