avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate cristi_225

Activitate cristi_225

Răspuns la discuția Plata CAS pt. 2012
Dragos Negoitescu a scris:

La pensii se plateste minim 222 lei / luna daca se indeplinesc conditiile (venit anual > 8080 lei si nu exista un CIM la care se plateste deja CAS).




Doua intrebari:
1. Daca venitul anual este sub 8080 lei nu se plateste nimic?
2. Daca avem un venit anual (sa zicem 90 000 lei) si noi platim 222 lei / luna (care e calculata la un venit de 708 lei), la sfarsitul anului se va face o regularizare si va trebui sa platim diferenta pana la 31,3% din venitul real?
Multumesc pentru raspuns!

Ii poftesc si pe altii, care sunt in situatia mea, sa mai puna intrebari. Sau cine mai are un sfat... va rog sa nu ezitati! Multumesc.
Va multumesc mult pentru raspuns!
Ma bucur ca doar acestea sunt actele pe care trebuie sa le fac.

Bineinteles mai sunt situatii in care, datorita unor detalii, aparent neimportante, apare necesitatea unor alte documente. De exemplu, daca achizitionam un laptop (sau orice alt produs) care depaseste 1800 de lei (corectati-ma daca gresesc) el nu se trece pe "registrul inventar", ci se intocmeste "Fisa mijlocului fix". Imi puteti spune daca am inteles corect si mai exista situatii (care va vin in minte momentan) in care apare necesitatea unui alt act contabil?

Ma iertati ca abuzez de bunavointa dumneavoastra, dar aceste informatii sunt foarte importante pentru mine si pentru cei in situatia mea, care vor accesa acest topic.

Va multumesc anticipat!
Am fost la ANAF, la asistent/consultant sa ma lamuresc, insa doamna parea cam grabita si fara rabdare pentru lipsa mea de cunostinte. Nu o acuz, dar totusi am nevoie de lamuriri. Exista o puzderie de declaratii si acte de contabilitate, iar fiecare contribuabil trebuie sa isi aleaga de acolo care sunt corespunzatoare tipului sau de activitate si aici e dilema mea. Ceea ce va rog este, daca se poate, e sa imi spuneti toate documentele care trebuie sa le tin in contabilitate, toate declaratiile (si termenele limita). Eu m-am infiintat anul acesta si activitatea o voi incepe pe la mijlocul lui Februarie. Voi merge Luni la ANAF sa imi inregistreze Registrul inventar si Jurnalul de plati si incasari. Va rog sa imi spuneti si daca termenele unor declaratii difera pentru cei care au inceput activitatea in anul curent (Probabil ca Declaratia 200 nu o voi depune anul acesta). Iata datele mele:

Profesie liberala (activitate independenta)
Cod CAEN: 7112
Regim TVA: Neplatitor
Impozitare profit: Sistem real
Activitatea: Topografie, asta presupune prestari servicii, consumuri de combustibil si unele achizitii firesti (sub si peste 1800 lei)

Va rog ca atunci cand imi raspundeti sa imi explicati ca unui nestiutor (ca sa nu spun prost). Va multumesc foarte mult.

P.S. daca mai aveti nevoie de infomatii, sa imi spuneti si le voi posta.
Locuiesc in Oradea si sunt angajat la o firma cu sediul in Cluj. Sunt angajat din 20 Noiembrie 2009, se desfiinteaza postul in 1 Iulie, iar eu nu voi mai fi angajat al firmei. Am auzit ca daca nu sunt platite contributiile (toate sau unele dintre ele, nu stiu) se poate anula vechimea din cartea de munca. Nu stiti, este adevarat? Cat despre datorii la Stat, m-am uitat pe site-ul ANAF si am vazut ca, la data de 31.03.2010, au avut datorii la urmatoarele categorii:
- Contributia de asigurari sociale datorata de angajator;
- Contributia individuala de asigurari sociale retinuta de la angajati;
- Contributia de asig. pentru accidente de munca si boli prof. datorate de angajator;
- Dobanzi si penalitati de orice fel;
- s-a inceput procedura de executare silita.

Firma are multi angajati si nu pot sa stiu daca sumele datorate sunt pentru persoana mea sau alti angajati. M-au chemat pe data de 1 Iulie (Joi) la Cluj, eu voi merge maine, 28 Iunie (Luni) pentru a ma interesa de situatie inainte de a semna, voi merge la ITM si la Administratia Fiscala. Problema e ca eu nu am nici o cunostinta teoretica in domeniul acesta, si ma tem ca in cele 2 zile nu voi putea rezolva mai nimic, nu stiu ce sa intreb si pe cine.

Sunt inca tanar si experienta are o importanta cruciala pentru mine, pentru un examen de autorizare pe care il voi da (dupa ce voi mai acumula minim 5 luni experienta). Asadar, este un mijloc de a afla daca lunile lucrate nu au fost pierdute (dpdv al experientei), inainte de 1 Iulie?


Va multumesc mult!
O zi buna va doresc.


P.S. Variante de a le da un telefon si sa ii intreb pe ei cade, motivul pentru care sunt framantat e tocmai pentru ca nu am incredere in ei, asa ca ceea ce ei mi-ar raspunde nu ar avea nici o importanta pentru mine.
da, vad ca linkul nu functioneaza, e vorba de judecatoria din Bucuresti, sector 1, dosar 15183/299/2010. Postarea linkurilor e restrictionata, am pus 3 spatii dupa http: pentru a nu fi considerat link, copiati adresa in browser dupa care trebuie sa stergeti cele 3 spatii.
Sotia mea, cetatea strain a fost in Bucuresti (noi suntem din Oradea) si a fest jefuita si amenintata cu cutitul. Astazi a fost procesul si ea a fost citata ca "parte civila" (nu stiu ce inseamna asta), dar nu am verificat posta de mult timp asa ca nu am aflat. Astazi m-a sunat martorul si mi-a povestit totul, am verificat in posta si acolo era citatia. Risca sa fie pedepsita fiindca nu a raspuns citatiei? Aici este un link cu detaliile procesului:

http: //portal.just.ro/InstantaDosar.aspx?idInstitutie=299&d=Mjk5MDAwMDAwMDAyMTEzNzg*

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția radiere imobile
Autorizatia de desfiintare este necesare la primarie sau la ocpi?
Se obtine autorizatia de desfiintare necesara certificatului de radiere, dupa care se depune cererea la ocpi, cu certificatul de radiere atasat (plus chitanta)?
Intreb asta fiindca pot obtine adaverinta de la primarie neavand autorizatie de desfiintare, daca la ocpi nu am nevoie de aceasta autorizatie de desfiintare atunci nu mai are rost sa o fac.

Va multumesc anticipat pentru raspuns
Va multumesc mult pentru raspuns, a fost foaaarte prompt si foarte "lamuritor" :D , acuma pot avea o duminica linistita (m-a stresat ingrozitor problema asta)

O zi buna va doresc!
Am fost nevoit sa imi inscriu in cartea funciara o constructie, pentru aceasta a trebuit pun la dosarul predat la oficiul de cadastru si autorizatia de constructie in original. Problema e ca nu am primit-o inapoi si am inteles ca nu mai am nici o sansa sa o mai primesc de la ei. Am neaparata nevoie de ea, imi fac mansarda si constructorul imi spune ca are nevoie de ea. Ce sa fac? Cei de la oficiul de cadastru au dreptul sa refuze sa mi-o returneze? Sau pot obtine de la primarie un alt exemplar? daca da, cat ma va costa?

va multumesc anticipat


ma scuzati, in titlu e "autorizatia de construire" in loc de "certificat de construire"