avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 271 soluții astăzi
Forum Activitate geannynne

Activitate geannynne

Buna ziua,
Anul trecut mi-a fost lovita masina iar autorul a fugit de la locul faptei. Autorul a lovit si alte 4 masini pe langa a mea, si a mai accidentat mortal un pieton. Acum sunt chemata cu citatie la politie, in calitate de parte. Eu intre timp mi-am reparat masina pe CASCO si nu mai am nici o pretentie. Alt aspect important - nu cunosc autorul, masina fiind lovita in parcare la momentul accidentului.
Desi am mai fost odata si am mai dat declaratii, acum sunt chemata din nou, in timpul zilei, intre orele 9 si 15, si mi s-a spus ca nu dureaza mult "3-4 ore". Cu tot cu dus intors e mai mult de jumatate de zi de munca. Intamplarea mai face sa nu pot pleca de la servici. Domnii de la politie mi-au spus ca, conform legii am dreptul la invoire de la servici, este adevarat? Lucrez intr-o multinationala si cand merg la resurse umane sa intreb ceva, se uita la mine de parca as cere marire de salariu. Ma puteti ajuta cu un raspuns, am intr-adevar dreptul la liber pentru prezentare la politie?
Buna ziua. Sunt si eu angajat la o mare companie (multinationala sa putea sa spun) si cu ocazia sarbatorilor de Paste am primit si noi angajatii 3 bonuri cadou de 50 ron, in total 150 ron. Acum, aflu cu surprindere, ca aceste bonuri se impoziteaza, ca este considerat un beneficiu acordat angajatilor, si conform legii impozitul este de 30%. Asa este? Conform carei legi? Ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns?
Cau si eu prin lege, si nu gasesc decat: Codul fiscal, art. 42 excepteaza de la plata impozitului pe venit contravaloarea cupoanelor ce reprezinta bonuri de valoare care se acorda cu titlu gratuit persoanelor fizice conform dispozitiilor legale in vigoare. De asemenea art. 56 dispune neimpozitarea cadourilor oferite de angajatori, daca nu depaseste 150 lei". Stiu ca teoretic si legal ar fi ar fi sa intreb la contabilitate si sa mi se raspunda conform carei legi s-au impozitat, dar avand in vedere ca ma pun cu ambitia unei mari doamne, incerc sa caut pe net legea si nu gasesc nimic.
Deci, ma puteti ajuta cu un raspuns? Conform carei legi s-au impozitat? Este corect?
Multumesc mult pentru raspuns. A venit foarte repede.
Problema e ca nu pre se poate discuta cu angajatorul. El "propune" si noi trebuie sa acceptam.
Lucrez la o mare companie, care este "lovita" si ea de criza financiara. Pana acum au tot incercat reducerea cheltuielilor salariale in diferite moduri abuzive (reducerea personalului prin fortarea personalului la demisie, concediu fara plata de 5 zile pe luna). Acum vor sa ne reduca programul de munca de la 8 ore, la 6 ore. Ideea este ca si asa noi sta cate 10-12 ore la servici fara plata orelor suplimentare (de...este criza, orele suplimentare nu se platesc). Ce implica reducerea normei de munca? Sarcinile de servici nu mi se modifica, raman aceleasi, am aceasi volum de munca ca ianiante. Pot sa nu fiu de acord cu reducerea normei de munca?