avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters101252

Activitate ContSters101252

Răspuns la discuția Legea cainilor cu stapan

Alberto Kurtyan a scris:

Poti sa ii spui doamnei sa nu se mai apropie de tine.
Cand vezi ca se apropie de tine, spune-i asa:
- "Alo, doamna, te rog... ia distanta regulamentara"
- "5 metri, te rog, 5 metri!"
Incearca si spune-ne daca merge.
Depinde si de tine cum te impui...

Imi pare rau ca Maidaneza plange si e trista ca i-ai schimbat programul de pipi si caca.



Iam spus si stii ce a facut ...s-a asezat cu javra ei la 2 pasi de mine si a continuat sa o intarate si sa ma injure .
Vad ca raspunzi fara sa imi citesti rasp in intregime. E in regula , iti multumesc oricum pt timpul acordat.
Cat despre maidaneza... nu iti face griji! E fata cuminte , curata , ascultatoare , educata , ingrijita si nu se lasa ea asa cu una cu doua., chiar dc este educata sa iasa la program fix, o rezolvam noi si pe asta ! Scapam de bichon prin diverse metode si gata !
Răspuns la discuția Legea cainilor cu stapan
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


Alberto Kurtyan a scris:

Cainele moare de drum lung si tu de grija babei.
Nu mai vorbi despre "Dar pe aia", "Dar despre aia"... aici vorbim de tine si de responsabilitatile tale. Nu mai fi asa de ingrjorata de drepturile si obligatiile altora atata vreme cat TU esti cea acuzata ca ai un animal cu potential agresiv.
Nu conteaza ca iubeste copii cata vreme latra la baba si la potaia ei si da s-o manince.
Nu conteaza ca nimeni nu respecta legea. Vor incepe cu tine.
Tu vei fi amendata si eutanasiata (cainele) ca sa fii data de exemplu.


Mda ... am inteles ! Aruncam cu pietre in ala considerat mai slab doar pt ca vrea o solutie viabila !

Cainele meu nu e agresiv , nu inteleg de ce o tii una si buna si cu asta !?!?!?

Eu nu am de gand sa trec peste astfel de comportamente ! Eu nu aleg sa ignor !! Asa am ajuns o natie de idioti ! Ignorand ! Stiu ce drepturi am si ce obligatii ! Eu imi respect obligatiile si fac orice ca si ceilalti sa respecte legea !
Multumesc pt raspunsuri insa din pacate eu nu vreau sa aleg sa ignor asemenea deviatii!
Răspuns la discuția Legea cainilor cu stapan
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util

Alberto Kurtyan a scris:

Cainele moare de drum lung si tu de grija babei.
Nu mai vorbi despre "Dar pe aia", "Dar despre aia"... aici vorbim de tine si de responsabilitatile tale. Nu mai fi asa de ingrjorata de drepturile si obligatiile altora atata vreme cat TU esti cea acuzata ca ai un animal cu potential agresiv.
Nu conteaza ca iubeste copii cata vreme latra la baba si la potaia ei si da s-o manince.
Nu conteaza ca nimeni nu respecta legea. Vor incepe cu tine.
Tu vei fi amendata si eutanasiata (cainele) ca sa fii data de exemplu.


Mda ... am inteles ! Aruncam cu pietre in ala considerat mai slab doar pt ca vrea o solutie viabila !
Eu mor de grija ei - pt ca e o nebuna in libertate care ma ameninta!!! Si poate maine imi da in cap , stii? O ignor ? Ma duc la politie sau ii dau una in cap si ma asigur ca nu mai misca ? Care varianta e legala ? Asta intrebam ... dar nah ...
Eu stiu ce am de facut cu cainele meu si care imi sunt obligatiile si te asigur ca mi le respect ! Ceream o solutie cu privire la duduia nebuna care ma ameninta ?!? Dar vad ca raspunsurile sunt doar pe langa si doar acuzandu-mi cainele si pe mine !
Răspuns la discuția Legea cainilor cu stapan
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pana una alta am schimbat programul catelului si l-am scos mai devreme. Insa nu mi se pare normal. E trista si plange fiindca stie ca 8 e ora de iesit afara.
Eu am fost responsabila si m-am gandit la catelul meu - sa fie scutita de stres. Dar pe aia cine o responsabilizeaza ? Cine o face sa inteleaga ca nu are voie sa faca asa cv ?!
Mi-a placut mult replica cu - detinerea unui caine implica multe responsabilitati . Din pacate locuiesc intr-un oras in care doar 2% strangem dupa animalele de companie, plin de maidanezi si tigani. Ma intreb dc romanilor de bine nu le e frica si de astia ? Ma refer la maidanezi !
Am deviat de la subiect
Răspuns la discuția Legea cainilor cu stapan
Raspund aici pt toata lumea ... nu stiu cum sa rasp la fiecare in parte.
Gi-janez
Imi e frica de ea pt ca m-a amenintat ca nu se lasa pana nu imi omoara cainele si nu ma bate. Imi e frica sa nu ma ia prin suprindere la coltul blocului.
Ynocentta- duduii nu ii e frica de catelul meu , ba din contra vine cu catelul ei ft ft aproape de al meu , cu tupeu, nesimtire, prostie si iresponsabilitate, la 1 m de mine. Si il si intarata rau. Si eu ar tb sa tolerez si sa tin cainele ft bn sa nu care cumva sa scape , ca deh e agresiv. Pt ea nu conteaza ca sunt copii in jurul nostru. Vine la 1 m si intarata cainele. Noroc ca al meu nu e agresiv , mai ales cu copii, pe care ii iubeste enorm. Nu stiu sa pun poze aici . V-as arata poze de azi de mai devreme unde era inconjurata de 20 de copii care trageau de ea si o mangaiau si pupau care mai de care .
Nu am pretentia sa isi ia de tot cainele de acolo, ci doar sa nu mai vina la 1 m si sa intarate . Dc trece pe langa noi frumos, doar maraie usor si trece mai departe , n-are nicio treaba . In schimb duduia ii lasa llesa libera sa vina bichonul la catelul meu.
Cat despre muscat, am avut persoane , cumoscute sau necunoscute , care au venit peste ea desii i-a lătrat in prima faza (ma apara)si nu i-a muscat desii au venit amenintator peste ea. Acum sunt cei mai buni prieteni!
Alberto Kurtyan
Nu am de ce sa dezvat catelul sa latre - nunlatra la luna si la stele , repet , nu e agresiva de fel, ii plac copii , etc
Are ham profi si lesa scurta fixă. Nu pleaca de langa mine, nu sare pe nimeni , nu face prostii, etc
Dar vad ca legea nu e facuta sa ne apere si pe noi. Dc avem caine mai mare decat un chiuaua sunt stigmatizati fara drept de apel. Dc cainele latra , automat e agresiv.. hai sa ii punem botnita si dc nu si nu hai sa il eutanasiem, nu?!
Cum ramane cu persoanele nebune care ne ameninta pe strada pt ca nu le place cainele pe care il ai in zgarda ? Ce ne facem cu duduile care plimba bichoni si vin peste tine si peste caine , desii au fost avertizate ca nu vrem sa ne jucam cu bichonii lor . Eu stiu ca legea zice ca tu ca parinte sau stapan de animal tb sa intrebi dc celalalt stapan iti permite sa te apropii , iar dc nu ai permisiunea e pe raspunderea ta ! Cum ramane cu nebuna asta care se opreste la 1 m si imi intarata cainele ? Eu cum ma apar de ea ? ???
Azi d-na doctor veterinar imi spunea ca s-o las in pace , ca nu sjnt singura care are pb cu ea , ca nu e cu toate tiglele pe casa. Eu cui ma adresez ? Ma duc la politie si ii fac reclamatie pt amenintari si toate cele? Sau cum ma apar ?
Răspuns la discuția Anulare executare silita


Ana Maria Coman a scris:

Termenul de prescriptie este de 3 ani, calculat de la ultima plata efectuata. Daca va incadrati, este necesar a formula o contestatie la executare (in 15 zile de la ultimul act de executare) prin care invocati exceptia prescriptiei.


Inteleg ca tb sa treaca minim 3ani de la ultima plata pana la instituirea popririi?si atunci se poate cere prescrierea ? Sau cum
Nu am inteles ft bine .
Multumesc !
Răspuns la discuția Legea cainilor cu stapan
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
E maidaneza , salvata de mine de la 3 sapt. A crescut in apartament . Cu mine. Si cu copii de la scara blocului. E normal sa latre ca de asta e catel ! Sa latre. Evident ca nu la luna si la stele , dar nici nu poate fi de plus.
Talie e medie , undeva la un beagle de 1 an . Dar nu cred ca asta conteaza. Stapanii de caini stiu ca si un bicon si un caine de talie mare musca la fel ! Adica dc un bichon e agresiv , ar tb lasat in pace ca e bichon?! Legea nu e pt toti ?!?
Si cum ramane cu amenintarile ? Astept sa imi dea in cap la coltul blocului si poate, poate atunci politia o sa isi faca treaba ?!?
Femeia aia e un pericol pt mine, pt catelul meu, copii din jur, cainii din jur, etc
Ce fac in privinta ei?!?
Răspuns la discuția Legea cainilor cu stapan
e normal sa fiu injurata si amenintata in fiecare zi de aceasta duduie?
Ar tb sa accept asa cv ? Sau ar tb sa accept ca isi plimba bichonul la 2 pasi de catelul meu , in conditiile in care i-am spus mereu sa isi ia catelul de acolo . Din cate stiu eu ai voie sa te apropii de un catel cu stapan doar dc acesta isi da acordul !! Iar eu nu mi-am dat acordul sa isi fluture coada pe acolo. Noi vrem sa ne jucam frumos cu copii cu care am crescut si nu numai .
Nu e vorba ca nu imi pot stapani catelul at cand o vede , dar nu inteleg de ce ar tb sa accept ca ea sa se plimbe pe langa noi ca sa intarate ? Deja se intampla de mai bn de 1 luna zi de zi , si inca nu mi-a scapat cainele din lesa
Răspuns la discuția Legea cainilor cu stapan
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ok. Multumesc de raspuns.
Cainele este dresat,nu e agresiv cu oamenii, nu trage in lesa, nu latra aiurea, se joaca zilnic cu copii de la 1 an la adulti. Singura problema o am cu aceasta duduie care imi intarata cainele si care ma ameninta zi de zi . Cu asta ce fac ?
Buna ziua,
Detin un catel, rasa nepericuloasa , vaccinat , inregistrat, mocrocipat - toate la zi.
In parcul in care ne plimbam si ne jucam cu copii, este o duduie care plimba un bichon. Si careia nu ii place ca este latrata de catelul meu. Intr-adevar catelul meu cand o vede pe ea si bichonul parca ia foc. Evident ca il tin(lesa scurta+ham) ca sa nu mearga peste ea , dar cu toate astea zilnic imi iau injurii , blesteme , etc. In plus isi aduce catelul ft aproape de al meu doar ca sa provoace. Si dc cumva imi scapa si se duce peste ea si catel( desii nu musca, nici macar provocat - e testat !) si ii ciufuleste putin , tot eu sunt de vina ca nu am strunit catelul. Nu conteaza ca ea l-a provocat. So, ce fac ? Cum scap de ea ? Unde ma adresez ? E anormal sa ma ameninte zi de zi si pe mine si catelul , si sa il provoace doar doar musca si ea e victima,
Deci, ce fac ?
Multumesc !!