avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Activitate laurgom

Activitate laurgom

Am un dosar penal terminat, in sensul fond, apel, recurs. S-a dat sentinta definitiva cu suspendare. Cu serviciul de probatiune...etc... termen de incercare de 6 ani. {ana aici nimic iesit din comun. Numai ca sentinta la rescurs a fost data in mai. Nu mi-a venit nimic acasa, si acum m-am speriat ca mi-a spus cineva ca daca nu am achitat taxele de judecata, pot avea repercursiuni, in sensul ca se si poate ajunge la dosar penal daca nu ai platit? asta va intreb cine ma poate ajuta, ca nu as vrea sa o "dau in bara" pentru niste taxe.
Răspuns la discuția DIVORT SI CE URMEAZA
Deci am primiot citatie de divort, binenteles dupa parerea mea cu multe greseli adica acuze de la violenta excesiva, pana la mereu abuziv, vilent si intolerant. Axum pana la termen eu incerc sa dau o sansa, FAMILIEI si copiilor ceea ce ma intereseaza cel mai mult. Principial ma gandesc ca trebuie sa pun in prim plan, intereseul copiilor, de educare si crestere, suport material, afectivitate,etc. Insa pe langa ca nu am jignit cu nimic, si am fost foarte tolerant, acum nu ma lasa sa vad nici copii nici sa vorbesc cu ei, a spus ca daca mai sun isi schimba numarul de telefon, si voi vorbi numai cu avocata ei. Mi se pare nedrept ca pana se termina divortul poate in decembrie, sa nu vad copii.
Răspuns la discuția DIVORT SI CE URMEAZA
o ultima intrebare sa pot sa-mi fac temele corespunzator, putea sa depuna divort pe raza altei Judecatorii, decat cea din orasul de domicilu, sau ultimul domiciliu al sotilor. De exemplu noi sutem din Giurgiu, ar putea sa depuna la Timisoara sau arad acum divortul, acolo unde a plecat?
Răspuns la discuția DIVORT SI CE URMEAZA
Acum m-am dumerit ea trebuia sa depuna divortul in localitatea de domiciliul, cum am vorbit pana la urma la telefon, nu era in localitatea de domiciliu, asta nu inseamna ca nu putea pune pe cineva sa depuna cererea de divort. Sanse mai sunt eu de asta am tras, si trag pana la sentinta definitiva dar daca moralitatea ei e scazutaq, nu poate dovedi cu ce intretine copii, i-a neglijat cum sa-i las> Cum i-as vrea pe amndoi pe cale amiabila, si daca isi revine ok, eu unul si tu unul, dar macar sa stiu si sa fiu sigur ca copii nu iau bataie ca cer de mancare, sau iau bataie ca o deranjeaza din infrumusetare sau din o telenovela. Pentru ei as accepta orice compromis, sunt copii prea buni, reusiti si sanatosi, ca sa fie tarati in mocirle aiurite. Eu am fost un copil "cu divort" si i-am explicat raspicat ca nu ai de castigat nicidecum si numai de suferit, chiar daca starea materiala se va modifica pe parcurs. Concluzia nu vreau sa sufere copii nici cum, vrea sa salvez daca mai e de salvat, eu cred ca da ea momentan crede ca nu, insa daca se ajunge la divort am asanse macar la un copil.
Aici eu sunt oaia neagra> S-au facut exact 6 ani de cand ne-m casatorit, insa simteam ca nu mai am eu personalitate ca nu pot vorbi nimic, ca nu mai pot zice nimik, aveam slabiciunile mele, si au fost violente, ultima grava, ea a plecat acum doua saptamani, si nu a zis nuimic, impreuna cu copii (minori 5ani si 2 ani), m-a instintat ca e divortul pe 3 sept. Problemele dunt eu am fost neglijent cu ei poate si din natura munci plecat mult timp, insa acum eu sunt impotriva divortului, ea are argumentele ca sunt violent uneori (nu are certificat si nici plangere la politie nu a depus din ce stiu eu), ca nu am sustinut familia cum vrea ea. Ea nu lucreaza nu are venit, plus de asta a confirmat in fata parintilor ei, dupa ce am prins-o ca a fost infidela, mai am si alte liste de mailuri cum si ce faceau. Vreau doar atat sa ma opun divortului, cred in familie si in al doisprazecelea ceas, ca se mai poate face cu vointa ceva pentru copii, si daca chiar a intentat divort, cum pot macar un copil sa obtin, va rog sa-mi dati un sfat.
Nu avem bunuri comune majore, si minore care nu cred ca vor fi probleme sa le impartim, daca acolo se ajunge, stateam in ultimul timp cu chirie, pe care o plateam cum puteam.
Răspuns la discuția DELAPIDARE!
Pai exact asta mi-a spus! acum tinand cont ca e in orasul unde are societatea pagubita sediul, iti pui semne de intrebare, de ce Inspecrorul a fost gentil, ultima oara asta a spus ca mai trebuie sa dau o declaratie, si sa-mi prezinte dosarul de urmarire penala. adica vineri se intampla toata astea si sa merg si la procuratura! Ei au subliniat ca nu isi mai are rostul sa iau acum un avocat cu mine ca nu prea mai are ce face, urmarirea penala fiind incheiata. Si daca il iau, sa-l angajez dupa aceasta faza, in instanta sa inteleg.
Discuție DELAPIDARE!
Am o situatie mai complicata! Intre 2003-2005 am activat ca Ag.comerial pentru o societate din Galati, aveam si calitatea de gestionar, existand livrari si catre supermarketuri,etc....Pentru gestiune si masina am garantat orin contract imobiliar in valoare de 18 mi euro. la final dupa doua controale iesite OK, la al treilea am fost gasit lipsa cu 25003 Roni lipsa marfa, si 34800 lipsa numerar incasat (deh....). S-a facut plangere penala impotriva mea (dupa ce ma intelesesem cu ei ca achit in mai multe rate debitul existent) anul trecut in iunie, au venit pe zona mea la Brasov au luat la puricat intreaga activitate, clienti, documente, am dat o declaratie la Politia economica din Galati, in care am rescunoscut ca paguba s-a pricinuit din vina mea.
Acum o saptamana am fst sunat de la Politia Galati, Sectia Cercetari penale, sa ma prezint la ei. M-am prezentat, mi s-a pus in veder ca dosarul e finalizat si trebuie sa ma prezint peste 2 zile sa mergem la parchet pentru trimiterea in instanta, sau ceva de genul.
Dl.Inspector a spus ca nu ar fi indicat ca acum urmarirea penala s-a incheiat sa angajez acum un avocat, si abia cand dosarul ajunge in instanta si ca nu ar fi bine sa ma prezint acum cu un avocat (sa-si poata termina ei treaba banuiesc).

Acum cand am fost, am depus la dosar in original ca o parte din debitul creeat, aproximativ 30% a fost pus in banca inca de la finele anului trecut, si ca oricum sting debitul pana in septembrie.

La ce sa ma astept, banuiesc ca trebuie sa-mi angajez un avocat, ce risc penal am, daca pana la instanta sau in timpul instantei sting datoria, si isi retrage plangerea societatea respectiva?

Va rog sa ma ajutati ca sunt si in criza de timp va multumesc anticipat si va doresc tuturor numa succese in activitate.
Discuție DELAPIDARE!
Am o situatie mai complicata! Intre 2003-2005 am activat ca Ag.comerial pentru o societate din Galati, aveam si calitatea de gestionar, existand livrari si catre supermarketuri,etc....Pentru gestiune si masina am garantat orin contract imobiliar in valoare de 18 mi euro. la final dupa doua controale iesite OK, la al treilea am fost gasit lipsa cu 25003 Roni lipsa marfa, si 34800 lipsa numerar incasat (deh....). S-a facut plangere penala impotriva mea (dupa ce ma intelesesem cu ei ca achit in mai multe rate debitul existent) anul trecut in iunie, au venit pe zona mea la Brasov au luat la puricat intreaga activitate, clienti, documente, am dat o declaratie la Politia economica din Galati, in care am rescunoscut ca paguba s-a pricinuit din vina mea.
Acum o saptamana am fst sunat de la Politia Galati, Sectia Cercetari penale, sa ma prezint la ei. M-am prezentat, mi s-a pus in veder ca dosarul e finalizat si trebuie sa ma prezint peste 2 zile sa mergem la parchet pentru trimiterea in instanta, sau ceva de genul.
Dl.Inspector a spus ca nu ar fi indicat ca acum urmarirea penala s-a incheiat sa angajez acum un avocat, si abia cand dosarul ajunge in instanta si ca nu ar fi bine sa ma prezint acum cu un avocat (sa-si poata termina ei treaba banuiesc).

Acum cand am fost, am depus la dosar in original ca o parte din debitul creeat, aproximativ 30% a fost pus in banca inca de la finele anului trecut, si ca oricum sting debitul pana in septembrie.

La ce sa ma astept, banuiesc ca trebuie sa-mi angajez un avocat, ce risc penal am, daca pana la instanta sau in timpul instantei sting datoria, si isi retrage plangerea societatea respectiva?

Va rog sa ma ajutati ca sunt si in criza de timp va multumesc anticipat si va doresc tuturor numa succese in activitate.
Discuție DELAPIDARE!
Am o situatie mai complicata! Intre 2003-2005 am activat ca Ag.comerial pentru o societate din Galati, aveam si calitatea de gestionar, existand livrari si catre supermarketuri,etc....Pentru gestiune si masina am garantat orin contract imobiliar in valoare de 18 mi euro. la final dupa doua controale iesite OK, la al treilea am fost gasit lipsa cu 25003 Roni lipsa marfa, si 34800 lipsa numerar incasat (deh....). S-a facut plangere penala impotriva mea (dupa ce ma intelesesem cu ei ca achit in mai multe rate debitul existent) anul trecut in iunie, au venit pe zona mea la Brasov au luat la puricat intreaga activitate, clienti, documente, am dat o declaratie la Politia economica din Galati, in care am rescunoscut ca paguba s-a pricinuit din vina mea.
Acum o saptamana am fst sunat de la Politia Galati, Sectia Cercetari penale, sa ma prezint la ei. M-am prezentat, mi s-a pus in veder ca dosarul e finalizat si trebuie sa ma prezint peste 2 zile sa mergem la parchet pentru trimiterea in instanta, sau ceva de genul.
Dl.Inspector a spus ca nu ar fi indicat ca acum urmarirea penala s-a incheiat sa angajez acum un avocat, si abia cand dosarul ajunge in instanta si ca nu ar fi bine sa ma prezint acum cu un avocat (sa-si poata termina ei treaba banuiesc).

Acum cand am fost, am depus la dosar in original ca o parte din debitul creeat, aproximativ 30% a fost pus in banca inca de la finele anului trecut, si ca oricum sting debitul pana in septembrie.

La ce sa ma astept, banuiesc ca trebuie sa-mi angajez un avocat, ce risc penal am, daca pana la instanta sau in timpul instantei sting datoria, si isi retrage plangerea societatea respectiva?

Va rog sa ma ajutati ca sunt si in criza de timp va multumesc anticipat si va doresc tuturor numa succese in activitate.
Răspuns la discuția URGENT! Lipsa gestiune?
Tot grupul ne strangem maine si o sa angajam un avocat. Am cerut oficial copiile la actele din care rezulta ca avem "datoriile" acelea, dar nu cred ca pana in instanta le vom vedea. Ce putem fac pana atunci, ce demersuri sa intreprindem acum urgent_