avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate julia1andrew

Activitate julia1andrew

Răspuns la discuția jurnale pt pensiune
ralu21 a scris:

Registrul clienti.
Aici treceti fiecare persoana care se cazeaza la Dvs, impreuna cu datele pe care vi le furnizeaza in formularul pe care trebuie sa le cereti sa il completeze cand sosesc, respectiv: Nume si Prenume, Data si locul nasterii, seria si nr. buletin (pasaport), cetatenia, scopul calatoriei, data intrarii, data iesirii.
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin




va multumesc pt raspuns.
unde gasesc acest registru?
Răspuns la discuția jurnale pt pensiune
va multumesc pentru raspuns.
o seara buna.
Răspuns la discuția jurnale pt pensiune
e vorba de o pensiune mica, aflata la inceputuri, neplatitoare de tva, doar cu servicii de cazare.
multumesc pt raspunsul prompt.
o seara buna.
Spuneti-mi, va rog, care este jurnalul ( sau cum se mai numeste actul respectiv) pe care trebuie sa il am intr-o pensiune pt a inregistra clientii in momentul in care se cazeaza.
Momentan am Registrul jurnal incasari si plati, Reg. Inventar si inca unul - numai stiu cum se cheama.
Azi am auzit ca mi-ar mai trebui inca unul, in care sa tin evidenta clara a pers cazate. Care e acela?

Multumesc.
De la inceput va spun ca nu ma pricep deloc la treburi de astea fiscale si ca doar conjunctura m-a determinat sa deschid o intreprindere individuala. Am o mica pensiune si am fost sfatuita sa imi fac o I. I. ( neplatitior TVA) ca e mai bine.
Ma rog. Am depus actele, s-a eliberat cert. de inregistrare, am fost la fisc, am declarat un venit estimativ. Bun.

DAR DE ACUM.... De acum, ce fac? De ce am nevoie, ca de la fisc nu m-au luminat cu absolut nimic?!?
De ce am nevoie? De casa de marcat? :( Sau numai de chitantiere? De unde le iau?

La sfarsitul anului, ce trebuie sa declar la fisc? Pe baza a ce? A bonurilor fiscale, sau a chitantelor?

Lamuriti-ma, va rog, ca sunt intr-o ceata totala.

Multumesc.