Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Intreprindere individuala - facilitati de cazare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Intreprindere individuala - facilitati de cazare

De la inceput va spun ca nu ma pricep deloc la treburi de astea fiscale si ca doar conjunctura m-a determinat sa deschid o intreprindere individuala. Am o mica pensiune si am fost sfatuita sa imi fac o I. I. ( neplatitior TVA) ca e mai bine.
Ma rog. Am depus actele, s-a eliberat cert. de inregistrare, am fost la fisc, am declarat un venit estimativ. Bun.

DAR DE ACUM.... De acum, ce fac? De ce am nevoie, ca de la fisc nu m-au luminat cu absolut nimic?!?
De ce am nevoie? De casa de marcat? :( Sau numai de chitantiere? De unde le iau?

La sfarsitul anului, ce trebuie sa declar la fisc? Pe baza a ce? A bonurilor fiscale, sau a chitantelor?

Lamuriti-ma, va rog, ca sunt intr-o ceata totala.

Multumesc.

Contabilitatea este cea in partida simpla, urmand ca in cazul in care aveti angajati sa respectati legislatia in vigoare si sa aveti documentele solicitate unei societati comerciale pentru angajati: carnetele de protectia muncii, registrul angajatilor, evidenta impozitelor pentru fiecare angajat, etc.
Mergeti la Administratia Fiscala, vorbiti cu inspectorul fiscal ce se ocupa de dvs. sa va recomande un contabil (daca nu aveti) pentru partida simpla.
Trebuie sa achizitionati un registru de incasari si plati, un registru inventar pe care le inregistrati la administratia financiara.
In registru de incasari si plati veti trece toate incasarile(valorile din Z - turile de la casa de marcat
( Rapoartele fiscale zilnice, ce totalizeaza veniturile realizate intr-o zi) si platile ( se trec doar chitantele si OP-urile de la banca, in cazul in care lucrati cu banca.
Opinia mea este sa externalizati majoritatea cheltuielilor (contabilitate, secretariat, inchiriat mijloace fixe), chiar si pentru muncitori. Incurajatii sa se inregistreze ca PFA sau I.I. si scapati de realizarea protectiei muncii, plata impozite proprii si impozite retinute la sursa, raportari fise fiscale la sfarsit de an, etc.
Trebuie sa va luati casa de marcat, sa o fiscalizati la administratia financiara.
Fiind o activitate ce se adreseaza in special persoanelor fizice, veti emite bon fiscal.
Dar, puteti emite si facturi, deoarece Intreprinderea este inregistrata fiscal, in eventualitatea ca vi se vor solicita de clientii dumneavoastra. Pentru acestea veti emite si bon fiscal, bonul fiscal dovedind plata serviciului.
Cornelia Tulpan, Contabil
julia1andrew a scris:

De la inceput va spun ca nu ma pricep deloc la treburi de astea fiscale si ca doar conjunctura m-a determinat sa deschid o intreprindere individuala. Am o mica pensiune si am fost sfatuita sa imi fac o I. I. ( neplatitior TVA) ca e mai bine.
Ma rog. Am depus actele, s-a eliberat cert. de inregistrare, am fost la fisc, am declarat un venit estimativ. Bun.

DAR DE ACUM.... De acum, ce fac? De ce am nevoie, ca de la fisc nu m-au luminat cu absolut nimic?!?
De ce am nevoie? De casa de marcat? :( Sau numai de chitantiere? De unde le iau?

La sfarsitul anului, ce trebuie sa declar la fisc? Pe baza a ce? A bonurilor fiscale, sau a chitantelor?

Lamuriti-ma, va rog, ca sunt intr-o ceata totala.

Multumesc.

Daca aveti nelamuriri suplimentare vis a vis de ceea ce a spus Dna Cornelia , ma puteti contacta pe adresa de email si va pot oferi mai multe informatii.
:luck: