avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Activitate Dandun

Activitate Dandun

Va implor ajutati-ma...! Am sunat la garda financiara si mi-a zis ca o sa iau si eu o amenda in cazul acesta ... Vreau sa-mi dau demisia fara a mai sta in preaviz...cum o pot face? Cu un certificat medical...care e solutia? Nu se poate discuta cu sefii pt ca sunt niste lichele ce vad numai bani in fata ochilor... Ei au avocat , daca le zice cineva ceva ce nu le convine imediat ii ameninta. Sunt foste angajate care au mers la tribunal ...va implor ajutati-ma am o saptamana de cand tremur ca un caine...
Azi am fost la ITM si am depus o cerere comform careia vreau o copie a contractului individual de munca depus acolo de catre "dragii" mei angajatori.Daca tot eram acolo am mers la un consilier juridic si am discutat mai multe probl. , am verificat sa vad daca apar cu 2 contracte de munca cum explicam mai sus pe firma x si y, s-a dovedit ca sunt inregistrata pe firma y la acarui sediu eu nu prestez nimica ( el fiind in alta localitate din judetul Iasi)... acum astept prin posta sa imi vina copia contractului sa vad daca e tot acel coctail dintre x si y pe care eu il am.
am discutat cu domnul de acolo si mi-a zis ca in instanta nu se accepta ca dovezi poze sau xerox-uri a doc in care sunt evidentiate nereguli ...cica asa e legea la noi ... deci nu prea am cum sa-mi demonstrez nevinovatia .... am sa mai stau sa ma gandesc cum am sa fac pana atunci am sa ma gandesc cum am sa-l trag pe sef de limba in leg cu faptul ca nu -ma lasat sa dau bon - asta fiind intr-o discutie la telefon pe care am s-o inregistrez ... cica inregistrarile audio pot constitui proba in instanta.
Azi fiind la munca m-am uitat mai atent in registru si mi-am adus aminte ca am 2 contracte de prestari servcii intre mine si firma x ( sediu unde lucrez ) in care descrie toate sarcinile mele ( la care ma supun ...exceptand faza cu bonul ), si in care firma x spune ca ma plateste cu 10 lei pe ora pt serviciile prestate ( bani pe care nu i-am vazut un contract a fost semnat pe 17.08 - am si eu un exemplar, valabil din septembrie pana in decembrie - si unul pe 28.04 valabil pana la sfarsitul lui august dar nu am primit un exemplar ....
In aceste contracte mai specifica :
-art 3. valoarea contractului se stabileste in functie de serviciile prestate si de orele lucrate cu un tarif de 10 lei pe ora
-art4. plata valorii contractului va fi facuta de bebeficiar integral la sfarsitul contr. pt toate activitatile efectuate pe baza statului de plata si a orelor prestate acceptate de beneficiar.
-art.6 ....la incasarea taxelor de curs respecta legislatia in vigoare privind utilizarea formularelor cu regim special si a casei de marcat. pt toate sumele incasate elibereaza un doc justificativ platitorului. in cazul nerespectarii acestei atributii, titularul fisei de post raspunde direct administrativ, material si penal.( fisa pe care nu am primit-o , am fost obligata sa o semnez in fuga si fara sa o citesc si e pt contr indiv de munca pe firma y)
-art 8 serviciile vor fi prestate la sediul beneficiarului in zilele si la orele stabilite de comun acord
-art 9 - orice litigiu decurgand din/ sau in legatura cu acest contract, inclusiv referitor la validitatea, interpretarea, executarea ori desfiintarea lui se va solutiona pe cale amiabila , iar in caz contrar acestea se vor solutiona de catre instanta competenta conform dreptului comun in materie
-art 10. forta majora si cazul fortuit, invocate si probate in conditiile legii, exonereaza de raspundere partea care o invoca celeilalte parti in scris si in termen de 5 bzile de la aparitia acestora
-art 11 acest contract intra in vigoare din momentul in care a fost semnat de catre ambele parti stipulate in contract si nici o alta interpretare, verbala sau in scris, nu va afecta obligatiile partilor....

sincer nu stiu ce sa mai fac si ce sa mai cred


eu le-am comunicat lor pe data de 25 .08 ca vreau sa imi dau demisia si pe 26.08 le-o inmanez iar ei mi-au zis sa astept pana pe 10 sept cand o sa vina ei din concediu .... ce sa fac ....
Imi pare rau ca sunt la inceput de drum si au putut sa ma pacaleasca ....:(
Atunci care e solutia...?
Scuze stiu ce e AJOFM , normal ca stiu , nu inteleg ce fel de fonduri.AJOFM-ul face propriile cursuri.
Banii firmei se strang din contracte pe unitatea protejata cu firmele si persoanele care vin la firma si solicita sa se inscrie sa faca cursul pe care il doresc , sau pers care aplica la job-uri pe net (asistent manager proiect), ziar ( se "cere" diploma de manager proiect , oamenii nu au , in urma interviului le este propus sa faca un curs de manager proiect la noi sa ia peste nota 9 apoi vor da un test si vor fi alesi .... testele sunt asa de grele facute special pe a lua note mici ....si uite asa se formeaza aproximativ 2/3 grupe pe luna ... si se strang banuti 515 lei x 7 pana la 13 pers pe curs x 2/3 cursuri pe luna ....)
nu stiu exact despre ce vorbiti dar daca ati putea explica mai pe " intelesul " meu as putea sa raspund. ei sunt SRL . nu stiu la ce anume va referiti. :(
nu, si nici nu stiu unde sau ce s-a intamplat cu restul de foi ale contractelor care au fost semnate ... , iau doar 800 de lei adica in mana 601 lei ca se impoziteaza , chiar daca am terminat relatii cu plublicu si ar trebui sa fiu incadrata pe post .
ei primesc de la stat ce 750 lei pt ca am terminat anul trecut si nu am mai lucrat cu carte de munca dupa absolvirea universitatii. in fine am gasit o foaie catre cei de la ajof cum ca ei cauta asistent manager si il plateste 1000 de lei , si urmau sa se inscrie la un targ de job -uri , targ la care eu am fost si in urma caruia m-am angajat la ei , postul e cum ziceau dar salarul nu..
deci...
banii incasati sunt trecuti de catre mine pe fisa fiecarui cursant , data cand a platit si ce reprezinta ( prima rata a cursului , a doua , suport de caurs sau diploma) exista un borderou unde eu trec banii pe care ii am, semnez , pun data si seful semneaza ca i-a ridicat. in cazul in care dau bon ( daca persoana inscrisa la curs insista iar seful isi da acordul) trec numarul bonului data si suma.
patronii au doua firme x si y , firma x e unitate protejat iar atunci cand dau bon dau de pe casa de marcat a firmei y ( habar nu am de ce , asa au zis asa fac) . toate incasarile si activitatile se fac pe firma x , toate cursurile tot ....
eu normal am contractul pe firma y si exista un contract de prestari servicii intre cele 2 firme.
cand am semnat contractul aveam 3 formulare a contractului pe firma x cu 8 ore pe zi si 800 de lei si trei formulare a contractului pe firma y cu 2 ore si 200 de lei. cand am primit contractul inregistrat la itm am primit contractul pe firma y cu 8 ore 800 de lei ( deci un coctail , au scimbat paginile intre ele).
in fisa postului scrie clar ca sunt responsabila de tot ce tine de casa de marcat ... si stiind ce fel de oameni sunt si ce magarii fac ( inclusiv falsifica semnaturi ...) ma astept sa dea vina pe mine ...
As vrea sa imi dati un sfat.
Eu lucrez la o firma in Iasi de formare profesionala care este si unitate protejata conform legii 448 . seful meu mi-a zis sa nu dau bon fiscal cursantilor decat daca fac scandal si nu reusesc sa ii prostesc . acum s-au intamplat multe chestii pt ca ei fac multe magarii si o sa vina diverse controale inclusiv garda financiara ci cei de la anph , si o sa fie dati si in judecata . eu ce pot pati?
eu mi-am ascultat seful doar ca sa am un job si sa am din ce trai ... pot sa imi iau niste masuri de siguranta...?
va multumesc anticipat.