avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate gabrielaando

Activitate gabrielaando

Discuție CCC1 si CCC2
Buna ziua,
Am o fetita de un an si jumatate si acum sunt insarcinata cu al doilea copil.
Primul copil este nascut pe data de 27.12.2010. Pana pe data de 27.02.2010 am fost in concediu postnatal si incepand cu data de 01.03.2010 am intrat in CIC. Intrebarile mele sunt :

1. Pana la ce data primesc CIC pentru primul copil (pana cand implineste copilul 2 ani sau pana la 2 ani de la data intrarii in CIC) ?
2. Daca al doilea copil se naste in timpul CIC copil 1, care va fi indemnizatia pentru al doilea copil si pe ce perioada ?
3. Daca al doilea copil se naste dupa expirarea CIC copil 1, cum se calculeaza indemnizatia pentru al doilea copil si pe ce perioada ?

multumesc,
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Au fost de mare ajutor.
Buna ziua,

Ma aflu in concediu de risc maternal si pot intra la sfarsitul lunii in concediu prenatal.

Ce se intampla daca am si pe luna viitoare concediu de risc maternal de la medicul de familie, iar angajatorul imi desface contractul de munca (caz de faliment). Mai trebuie semnat de medicul de medicina muncii (cel care l-a semnat si pe primul) si unde trebuie sa depun concediul ptr plata lui?
Pot intra dupa aceea in concediu prenatal? Cum se procedeaza?
Buna ziua,

ma aflu in concediu de risc maternal iar angajatorul mi-a oprit din indemnizatie:
1. somaj 0,5%
2. CAS 10,5%
3. Impozit

Din cate m-am documentat se retine doar CAS 10,5%, somaj si impozit nu se retin.Puteti sa-mi spuneti daca este asa si ce legi demonstreaza afirmatia mea de mai sus ?

Ce se intampla daca am si pe luna viitoare concediu de risc maternal, iar angajatorul imi desface contractul de munca (caz de faliment). Mai trebuie semnat de medicul de medicina muncii si unde trebuie sa depun concediul ptr plata lui?
Pot intra dupa aceea in concediu prenatal? Cum se procedeaza?
Buna ziua,

lucrez de 15 ani, fara intrerupere pe cartea de munca. De 1 an si 3luni lucrez la o firma care, de curand a intrat in procedura de insolvabilitate. Sunt insarcinata in luna a 6-a si nu stiu ce se va intampla in cazul in care mi se va desface contractul de munca si cum sa procedez:


desfacerea contractului de munca inseamna ca mi se va inchide cartea de munca.
1. Atunci mai beneficiez de concediu prenatal-postnatal, de cel de crestere a copilului de 2 ani cu toate drepturile materiale?
2. Pot beneficia de concediu medical pana intru in prenatal?
3. Cum se va calcula indemnizatia celor 2 ani ptr cresterea copilui in acest caz daca pot intra in medical si cu contractul de munca inchis?



va multumesc