avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii indemnizatie concediu de risc maternal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

indemnizatie concediu de risc maternal

Buna ziua,

ma aflu in concediu de risc maternal iar angajatorul mi-a oprit din indemnizatie:
1. somaj 0,5%
2. CAS 10,5%
3. Impozit

Din cate m-am documentat se retine doar CAS 10,5%, somaj si impozit nu se retin.Puteti sa-mi spuneti daca este asa si ce legi demonstreaza afirmatia mea de mai sus ?

Ce se intampla daca am si pe luna viitoare concediu de risc maternal, iar angajatorul imi desface contractul de munca (caz de faliment). Mai trebuie semnat de medicul de medicina muncii si unde trebuie sa depun concediul ptr plata lui?
Pot intra dupa aceea in concediu prenatal? Cum se procedeaza?
Cel mai recent răspuns: gabrielaando , utilizator 13:28, 7 Octombrie 2009
Pentru concediu medical "risc maternal' aveti dreptul la 120 de zile calendaristice, certificatul vizat de medicul de medicina muncii, angajatorul nu poate sa va desfaca CIM oricum, iar daca este in faliment atunci concediul medical este platit direct de casa de asigurari de sanatate, dar mare atentie !
In concediu prenatal ati avea dreptul sa intrati la 7 luni si 10 zile, Dvs in ce luna sunteti ?
Concediu pentru risc maternal este 75% din media veniturilor din ultimile 6 luni, nu se plateste somaj 0,5%, contributie de asigurari de sanatate, insa se plateste impozit si 10,50% este la salariul minim pe economie, adica la 600 lei.
gabrielaando a scris:

Buna ziua,

ma aflu in concediu de risc maternal iar angajatorul mi-a oprit din indemnizatie:
1. somaj 0,5%
2. CAS 10,5%
3. Impozit

Din cate m-am documentat se retine doar CAS 10,5%, somaj si impozit nu se retin.Puteti sa-mi spuneti daca este asa si ce legi demonstreaza afirmatia mea de mai sus ?

Ce se intampla daca am si pe luna viitoare concediu de risc maternal, iar angajatorul imi desface contractul de munca (caz de faliment). Mai trebuie semnat de medicul de medicina muncii si unde trebuie sa depun concediul ptr plata lui?
Pot intra dupa aceea in concediu prenatal? Cum se procedeaza?


Somaj nu se retine pt ca indemnizatia de risc maternal nu se plateste din fondul de salarii
CAS 10,5% se plateste la salariul minim pe economie in functie de nr de zile de concediu medical (max 63 de RON pt o luna intreaga de CM)
Impozit - NU se retine impozit la indemnizatia de risc maternal, Sarcina si lahuzie precum si la indemnizatia primite pt CM de ingrijire copil bolnav (cod 09)

In cazul falimentului societatii plata CM va fi preluata de SOMAJ intrucat veti avea dreptul la somaj- daca concedierea este facuta corect (aveti grija ca angajatorul sa va pregateasca dosarul necesar)

Da, aveti dreptate, am gasit in Codul Fiscal:
Art. 42. - In intelesul impozitului pe venit, urmatoarele venituri nu sunt impozabile:
a) ajutoarele, indemnizatiile si alte forme de sprijin cu destinatie speciala, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale si din alte fonduri publice, precum si cele de aceeasi natura primite de la alte persoane, cu exceptia indemnizatiilor pentru incapacitate temporara de munca. Nu sunt venituri impozabile indemnizatiile pentru: risc maternal, maternitate, cresterea copilului si ingrijirea copilului bolnav, potrivit legii.
Ultima modificare: Miercuri, 7 Octombrie 2009
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
@saamy:
conform codului fiscal:
"Nu sunt venituri impozabile indemnizatiile pentru: risc maternal, maternitate, cresterea copilului si ingrijirea copilului bolnav, potrivit legii"
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Au fost de mare ajutor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul concediu medical prenatal si postnatal Maggie1979 Maggie1979 Buna ziua, sunt in concediu de la 1septembrie. Pana pe 31 august 2015 am fost angajata in invatamant cu contract pe perioada determinata asa ca dupa incetarea ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal angelica82 angelica82 Buna seara Doresc sa stiu ce bani am de luat pe luna Octombrie, fiind in concediu prenatal.Am contract cu 8 ore,si salariu minim pe economie,fara alte ... (vezi toată discuția)
Concediu de risc maternal. spețe, lămuriri Mirela Stănciulescu Mirela Stănciulescu Bună ziua aș vrea să mă ajutați și pe mine cu câteva răspunsuri am fost în risc maternal din noiembrie până în 15 ianuarie pe luna noiembrie am ... (vezi toată discuția)