avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Activitate R.amonica

Activitate R.amonica

Gabriel S a scris:

Procesul este abia la inceput, nici judecatorii care vor examina dosarul inca nu stiu ce solutie se va da.



Dar sentinta se va da dupa mai multe infatisari nu`i asa?

Cam cat timp este de obicei intre o infatisare si alta ?
MIHAI GRIGORE a scris:

Stoica Ioana a scris:

Chiar fara permis (mi-a scapat acest amanunt, ce-i drept) e posibila suspendarea conditionata a executarii pedepsei .

Si eu cred acelasi lucru insa nu sunt atat de sigur in privinta acelui 1 an cu suspendare . Mai degraba 2-3 ani cu suspendarea executarii pedepsei!De permis anulat nu este cazul fiindca nu avea !Insa chiar si asa , din expunerea domnisoarei respective , m-a durut o fraza ..."parintii nu fac recurs fiindca si-au dat seama ca nu era vina lui". Dar a cui era vina domnisoara ? Cine are pe constiinta moartea acelui baiat? Va dati seama ce este in sufletul unui parinte? Dvs aveti copiii?Sunt sigur ca nu ...altfel acea fraza nu avea ce cauta in acel context! Vina este a prietenului dvs si o va purta cu el moral toata viata!Ramane de vazut daca instanta va aprecia daca trebuie sa plateasca si prin privare de libertate pentru fapta sa!



Cand am zis ca si`au dat seama ca nu e vina lui ma refeream la faptul ca tatal prietenului mau a vorbit cu tatal baiatului decedat si dansul a spus ca intelege faptul ca ceea ce s`a intamplat nu a fost cu intentie si ca nu poate fi vinovat atata timp cat a incercat sa evite un accident. Asta considera tatal...insa cu mama e mai greu...el il considera vinovat in totalitate si de aceea mi`e frica sa nu faca recurs. Acum e normal, doar i`a murit copilul si nimeni nu poate sti ce e in sufletul ei.
ricu a scris:

daca este la prima abatere (NU ARE CAZIER) are sanse foarte mari s-a scape cu suspendare ,chiar daca a savarsit doua infractiuni (90%)



este la prima abatere ...nu are cazier
2007_rozi a scris:

Ati specificat ca le-a iesit o masina in cale.....ce s-a intamplat cu aceea masina? In functie de unele elemente se poate vorbi de o culpa comuna a celor doi conducatori de vehicule.
Cat despre pedeapsa....cu o aparare buna , cred ca v-a scapa cu o suspendare a executarii pedepsei...



Acea masina a disparut. Nici el nu a apucat sa`i vada numarul ...numai la asta nu se gandea atunci. Insa mi se pare ca exista martori care au vazut masina, dar nimeni nu stie nr. ei
M`as fi considerat vinovata intradevar daca in ziua aceea nu as fi incercat sa ma impac cu el...Dumnezeu stie cate telefoane i`am dat si nu mi`a raspuns...si m`as fi dus la el ca nu`mi raspundea insa in ziua aceea eram cu parintii la tara. Deci nu cred ca sunt vinovata din cauza asta. Apoi seara cand s`a intamplat o colega a mea avea majoratul si daca el nu era asa de incapatanat si orgolios (cele mai mari defecte ale lui) nu pleca cu baiatul ala ci venea cu mine la petrecere. Si`a dat insa seama prea tarziu. Am fost a 2 a persoana pe care a sunat`o , dupa mama lui, cand a facut accident.

Acum insa nu mai conteaza asta. Eu sper doar sa`i dea cu suspendare pt ca trebuie sa se prezinte in instanta pe 24 septembrie iar pe 1 octombrie ar trebui sa intram si noi in primul an de facultate. Suntem de aceeasi seama , am fost la acelasi liceu si ne`am hotarat sa plecam la facultate in acelasi oras numai sa fim amandoi. Avem atatea planuri...:sorry:
Off...nu stiu cum sa incep...
Anul trecut prietenul meu si`a cumparat un motor(mentionez ca nu avea permis de conducere)...Exact in ziua aceea ne`am certat, asa ca s`a decis sa iasa in oras cu un prieten cu motorul.Zis si facut...au plecat spre discoteca iar la o intersectie o masina le`a iesit in cale.Aveau cam 70-80 km/ ora. Prietenul meu a pus frana cand a vazut ca masina le iese in cale si a incercat sa evite accidentul. De evitat l`a evitat , insa motorul s`a rasturnat si au cazut amandoi pe sosea. Prietenul meu era singurul care avea casca si s`a ales doar cu julituri, insa celalalt nu avea casca si a cazut direct in cap. A intrat in coma apoi in moarte cerebrala si...a murit.
Acum dupa un an de zile trebuie sa se prezinte la tribunal pt. judecata si mi`e tare frica sa nu faca puscarie. El spera sa`i dea cu suspendare p. ca desi s`ar cam numi omor din culpa...nu se poate spune ca e asa...ca doar era cel mai bun prieten al lui...si n`a vrut sa se intample asa...Nu i`a dat el cu cv in cap :(
Nu are antecedente. E la prima abatere.

Credeti ca va primi cu suspendare sau v`a trebui sa faca puscarie?

Parintii baiatului decedat nu vor sa faca recurs pt. ca au inteles ca nu e vina lui.

Ce credeti? Mi`e tare frica.