avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 162 soluții astăzi
Forum Activitate idadovici

Activitate idadovici

Răspuns la discuția Avansare functionari publici
deci daca in directia in care lucrez eu este un post vacant, prin plecarea unui coleg, care a fost pe maxim eu pot trece pe postul respective dupa promovarea exemanului? din art. 26 , pct2 inteleg ca se poate, nu trebuie sa-mi transforme neaparat postul meu
Răspuns la discuția Avansare functionari publici
si pana se aplica legea pot trece si 10 ani. Nu mi se pare corect.
Daca s-au eliminat treptele de salarizare a functionarilor publici, si eu am examen de promovare in grad (de pe consilier principal, pe consilier superior), o sa fie trecuta pe minim (echivalentul treptei 3)? si acolo o sa raman? se presupune ca acolo o sa raman, pt ca treptele nu mai exista deci nici posibilitatea de a avansa. Ce se poate face sa fiu trecuta pe maxim?
dar in cazul in care nu se va incheia contractul de vanzare cumparare, eu ca si cumparator ce pot face? primisec inapo doar 1 EUR?
intrebarea este daca este un contract bun si pt cumparator care da totusi un alt pret care nu este trecut si care nu are nici o clauza in acest sens.


Promisiune bilaterala de vanzare-cumparare

Subsemnatul ....... in calitate de promitent cumparator
Subsemnatul ....... in calitate de promitent vanzator
Subsemnatul promitent vanzator ne obligam sa transmitem promitentului cumparator dreptul de proprietate asupra lotului nr.... teren in suprafata de ..... ce va rezulta in urma dezmembrarii imobilului teren situat in ....... inscis in CF nr......- teren intravilan in suprafata de 10000 mp.
Pretul de vanzare pentru imobilul ce face obiectul acestui act stabilit de comun acord , ferm si irevocabil real, serios si sincer, declar pe propria raspundere de noi, partile, cunoscand consecintele penale ale unor declaratii nesincere precum si cele privind simulatia in acte este de 1 (unu) EUR care se va achita in termen de 30 de zile de la data dezmembrarii terenului obiect al prezentului act , data la care se va incheia si contractul de vanzare cumparare in forma autentica, dar nu mai tarziu de 14.05.2013.
Sunsemnatale parti contractante convenim ca in contractul de vanzare cumparare sa inseram urmatoarea clauza: in situatia in care promitenti cumparatori cor instraina, ub orice forma, imobilele obiect al prezentului act, acestia se obliga sa achite suma de 3000 (tremii) EUR promitentilor vanzatori, ca urmare se va solicita notarea CF a interdictiilor de instrainare, grevare, dezmembrare, alipire in favoarea promitentilor vanzatori.... , pentru imobilele ce fac obiectul prezentului act....
Subsemnatii promitenti vanzatori declaram ca imobilele au situatia juridica identica cu cea reflectata in actele prezentate promitentilor cumparatori, subsemnatii promitenti vanzatori nefacand nici un alt act de dispozitie cu privire la aceste imobile, neincheind nici o alta conventie de vanzare avand ca obiect imobilele descrise mai usu, in situatia juridica a imobilelor neintervenind nici o schimbare pana la data semnarii promisiunii de fata. De asemenea garantam pe promitentii cumparatori de evictiune, conform art 1337 Cod civil, declaram ca imobilele obiect al prezentei promisiuni nu sunt grevate de interdictii de instrainare sau grevare, privilegii, alte drepturi ori sarcini de orice natura.
Subsemnatii promitenti cumparatori ne obligam sa cumparam de la promitenti vanzatori, imobilele descrise mai sus pe pretul si in conditiile prezentului act si sa achit conform intelegerii din acest act.
promitentii vanzatori ne obligam ca pana la data incheierii sub forma autentica a contractului de vanzare cumparare, sa nu instrainam imobilele ce fac obiectul prezentului act, sa nu le grevam in ici un mod, sa nu incheiem nici un alt act sau antrecontract cu privire la terenurile descrise mai sus si declaram pe propria raspundere, ca acestea sunt libere de sarcini sau procese si nu sunt scoase din circuitul civil in baza vreunui act normativ de trecere in proprietatea statului, nu au fost instrainate, nu sunt grevate de sarcini sau servitutii si nu fac obiectul vreunui litigiu judecatoresc.
Subsemnatul cumparator declar ca am cumparat terenurile susmentionate, ca bun propriu, pe pretul si in conditiile acetui contract si am luat cunostinta de faptul ca vanzatorii au dobandit dreptul de proprietate cu titlu de drept cumparare ca bun comun.
Subsemntul cumparator declar ca am luat cunostinta cu obligatia de a inregistra prezentul contract la organele fiscale, in termen de 30 zile de la data de azi ......
Subsemnatale parti contractante declaram ca intrarea in posesie de drept si de fapt asupra terenurilor se face cu data de azi, data autentificarii prezentului act.
Subsemnatele parti contractante, cunoscand consecintele penale ale unor declaratii nesincere si prevederile art. 1303 Cod Civil, cele privind simulatia in acte, prevederile care sanctioneaza cu nulitatea actului nedeclararea pretului real si prevederile legale pentru combararea evaziunii fiscale, declaram pe propria raspundere ca nu am incheiat intre noi nici un act secret prin care sa ne fi inteles asupra vreunui pret mai mare decat cel pe care l-am declarat in prezentul contract si ne asumam consecintele dovedirii ca nereal sau neserios a pretului vanzarii declarat de noi in acest act.
Subsemnatii vanzatori declaram faptul ca ca terenurile se vand fara datorii fiscale conform Certificatului de atestare fiscala nr. ........... eliberat de de ..........
Subsemnatii vanzatori declaram ca terenurile obiect ale acestui contract nu sunt scoase din circuitul civil ca fiind trecute in proprietatea publica.
Notarul public instrumentator al prezentului act va face toate diligentele necesare prevazute de lege in vederea inregistrarii dreptului tabular in Cartea funciara.
Actul s-a redactat si autentificat la sediul biroului notarilor publici......... in 6 (sase) exemplare, astazi data autentificarii.
Răspuns la discuția Promovare in grad
dar raspunsul de la resurse umane a fost ca sunt venita prin concurs si nu se ia in calcul decat cei 2 ani care s-au scurs de la concurs
In momentul de fata sunt consilier asistent venita prin concurs in urma cu 2 ani dar la fostul loc de munca am fost tot functionar public respectiv consilier asistent 1 an jumate. Intrebarea este daca pot sa particip la exemenul de promovare in grad conform art 65 alin(2) din Legea 188/1999 unde conditiile necesare sunt:
-sa aibe cel putin 3 ani vechime in gradul profesional al functiei publice din care promoveaza
-sa fi obtinut cel putin calificativul "bine" la veluarea anuala.....
-sa nu aiba cazier administrativ
Discuție succesiune
buna ziua! bunica a decedat acum 5 ani si nu sa facut succesiunea. Ea a avut 3 copii, doi dintre ei au decedat dar la randul lor au copii. In momentul de fata se vrea deschiderea succesiune dar una dintre parti tot amana invocand lipsa banilor. Care ar fi solutia?