avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Activitate Katri

Activitate Katri

Buna ziua,
In situatia in care am o firma nou infiintata (implicit fara cifra de afaceri, fara experienta similare, fara resurse umane si tehnice suficiente), pot participa la licitatie cu tert sustinator pentru demonstrarea capacitatii economice si financiare si capacitatii tehnice si / sau profesionale sau ar fi mai bine sa merg in asociere?
Exprimarea din Ordinul ANRMAP 509/2011 Anexa 2 „se cumuleaza” se poate interpreta ca ofertantul poate de aiba spre exemplu cifra de afaceri 0 lei iar asociatul intreaga cifra de afaceri solicitata de autoritatea contractanta sau ofertantul poate sa aiba resurse umane si tehnice 0 iar tertul sustinator sa vina cu resurse umane si tehnice necesare ?
Răspuns la discuția Probleme la inscrierea masinii
Da, termenul este de 30 zile insa daca am depasit acest termen primesc o amenda de 30-35 lei atunci când vreau sa o inscriu, ori eu dezmembrând-o nu mai ajung niciodata la autoritatea fiscala. Cu toate acestea oricum am vedea problema, vanzatorul nu poate radia autoturismul.

In final vreau sa multumesc celor care au urmarit discutia si care au impartasit idei mai mult sau mai putin benefice.
Consider ca subiectul a fost epuizat, concluziile au fost trase iar sfaturile multumitoare. Din punctul meu de vedere topicul se poate inchide de altfel aceasta fiind si ultima mea postare.
Răspuns la discuția Probleme la inscrierea masinii
Buna ziua.
Raspunzand userului polloctav, raspuns cu totul gresit. Un autoturism se poate radia din evidentele fiscale si nu numai (si din circulatie) fie in urma unei vanzari fie in urma aducerii dovezii ca a fost predata la un centru remat, ori cum masina este la mine partea cu remat-ul pica iar din punct de vedere al finantelor vanzarea se face cand cumparatorul, adica eu, inregistrez fiscal masina pe numele meu insa acest lucru nu s-a realizat si asta pentru ca nu pot.
In concluzie el nu o poate radia fscal si nefiscal decat daca eu o trec pe mine sau masina revine lui.
Răspuns la discuția Probleme la inscrierea masinii
Multumesc pentru raspunsuri si pareri.
Probabil ca voi merge pe mediere (poate se sperie) si in cel mai rau caz in instanta (daca am timpul si nervii necesari), daca nu vrea si nu vrea o sa dezmembrez masina, vand piesele pentru a-mi recupera banii si apoi in timp vanzatorul neserios o sa ma caute si o sa ma implore el pentru a putea radia massina, daca nu va ramane cu ea pe cap (inscrisa la administratia financiara) mult mult timp.
Din cate stiu eu chiar daca exista un contract de vanzare-cumparare din punct de vedere al finantelor masina figureaza pe vanzator si pana nu se pune in aplicare contractul de vanzare-cumparare in speta pana nu o trec eu pe mine la finante tot pe el va ramane.
Iarasi, din cate stiu eu, ca sa poti radia/scoate de la finante un autoturism i-ti trebuie masina fizic, mai exact ceva serii de sasiu si atunci domnul vanzator neserios v-a avea o mare problema
Stiu, practica este putin imorala dar cu asemenea oameni imorali si neseriosi asa trebuie procedat.
Răspuns la discuția Probleme la inscrierea masinii
Buna ziua. Asa este, era datoria mea sa ma informez (omul cât traieste, înva?ă) însă am crezut că mergând la o firmă de intermedieri auto se vor ocupa ei de aceste aspecte fiindcă altfel nu î?i justifică comisionul.
Data viitoare tot ce ?ine de vânzare-cumpărare o să fac prin notar, dar acum asta este.
Întrebarea mea este cum justific ca eu am plătit la directia fiscala din primărie deoarece am în?eles că numai persoana în cauză poate plăti, cu cartea de identitate, eu eventual să-i înmânez banii ?i a?a nu am dovada ca eu l-am împrumutat iar ca să mergem la notar sau ceva sub semnătură privată cum că l-am împrumutat de bani nu cred că este de acord.

Citisem ceva pe forumuri că mă pot îndrepta în instan?ă asupra direc?iei fiscale din primărie ?i printr-o hotărâre judecătoarească prin care î-mi este recunoscut dreptul de proprietate să oblice direc?ia înmatriculări să-mi inmatriculeze autoturismul fără viza sau certificatul fiscal. Sti?i ceva despre asta sau pare valabilă?
Mul?umesc.


Buna ziua.
Legal, nelegal eu m-am ales cu un contract de vânzare-cumparare autoturism încheiat la o firmă de intermedieri auto, format A5 ?i cu imposibilitatea de a-mi înmatricula masina.
Nu cred, cu toate că nu cunosc foarte bine, că legisla?ia din România anului 2014 pe deasupra ?i membra a U.E, î?i poate bate joc în asemenea hal de un cumpărător de bună credin?ă din cauza faptului că anumite persoane nu-?i achită la timp sau deloc obliga?iile fiscale către bugetele lcale sau de stat. Obliga?iile fiscale ale vânzătorului nu au nici cea mai mică legătură cu autoturismul tranzac?ionat, a?adar sunt convins că problema me se va rezolva în instan?ă favorabil mie ?i destul de repede fiindă a?a ar fi logic, normal ?i corect.
P.S. Oare legile nu ar trebui să fie logice sau oare justi?ia chiar este oarbă?

Legat de faptul că ?Legal documentul de tranzactionare bun mobil se poate incheia numai in situatia in care vanzatorul depune certificatul fiscal? înseamnă că contractul de vânzare-cumpărare este nul ?i aici dacă mă pute?i ajuta cu articolul din Codul fiscal în prin care un contract de vânzare-cumpărare devine nul dacă una dintre păr?i nu î?i duce la îndeplinire obliga?iile contractuale sau obliga?iile ce rezultă în urma semnării acestui contract.
Va multumesc.


De curând, am cumparat o masina adusa din strainatate. Am apelat la o firma de intermedieri auto pentru o efectua toate demersurile necesare inscrierii. Am incheiat contractul de vanzare cuparare, am efectuat RAR-ul si surpriza a aparut când firma de intermedieri a dorit sa scoata certificatul fiscal al fostului proprietar care s-a dovedit a figura cu datori la bugetul local. Acum ne aflam in situatia in care nu putem depune la primarie dosarul de inscriere pentru ca fostul proprietar figureaza cu datori si nici nu intentioneaza sa si le plateasca.
Singura solutie e sa merg in instanta.
Problema e pe ce cale sa merg:
1. sa solicit instantei sa pronunte o hotarare prin care sa permita serviciului de inmatriculeri auto din cadrul primariei sa inscrie autoturismul fara certificat fical sau
2. sa solicit instantei sa oblige fostul proprietar sa plateasca amenda
3. ce art. din Codul fiscal prevede obligatia vanzatorului de a-si achita datoriile fata de stat inainte de a vinde un bun?
V-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta cu solutii in speta expusa.
Multumesc mult pentru promptitudine!
Garantia nu ar reprezenta o problema dar in privinta celorlate consecinte autoritatile contractante chiar sunt obligate sa emita acele documente constataoare in termen de 14 zile?
In Hotararea 925/2006 (asa cum spunea si un utilizator mai sus) la art. 97^1 alin 6 sunt prevazute urmatoarele : ”Refuzul ofertantului declarat castigator de a semna contractul/acordul-cadru este asimilabil situatiei prevazute la art. 181 lit. c^1) din ordonanta de urgenta. Documentele constatatoare se emit in acest caz in termen de 14 zile de la data la care ar fi trebuit incheiat contractul daca ofertantul nu ar fi refuzat semnarea acestuia.” iar
art.181 lit. c^1) din Oug 34/2006 ”Autoritatea contractanta are dreptul de a exclude dintr-o procedura pentru atribuirea contractului de achizitie publica orice ofertant/candidat care se afla in oricare dintre urmatoarele situatii:
c^1) in ultimii 2 ani nu si-a indeplinit sau si-a indeplinit in mod defectuos obligatiile contractuale, din motive imputabile ofertantului in cauza, fapt care a produs sau este de natura sa produca grave prejudicii beneficiarilor acestuia”

Oare interpretez eu bine aceste dispozitii? Pentru o greseala de interpretare sa platesti chiar asa, in urmatorii doi ani orice autoritate contractanta sa aiba posibilitatea de a ma exclude de la procedura? Chiar nu exista scapare?

Pretul a reprezentat 83 % din pretul estimat pe unitate
Inseamna ca situatia se complica. Dar retragerea ofertei este asimilata cu refuzul de a semna contractul? Se mai poare retrage oferta dupa ce am fost declarat castigator? Fiind vorba de licitatie cu etapa finala electronica, era aceeasi situatie daca as fi tastat gresit pretul?
Cum pot renunta la oferta in situatia in care la etapa finala electronica am introdus un pret prea mic (am crezut ca este vorba de pretul pe bucata cand de fapt era pretul pe kg) si am fost declarat castiator? Ce risc in afara de pierderea garantiei de participare?
Ce altceva as putea face pentru a nu fi obligat sa inchei contractul?