avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate axellcom

Activitate axellcom

Răspuns la discuția Plangere ANPC
Buna ziua.
Stiu ca ANPC nu poate face mai mult, dar cine avea obligatia de a verifica daca magazinul si-a indeplinit cele impuse prin PV? Nu era de datoria ANPC??
Mai mult legea spune ca introducerea unei actiuni in instanta nu suspenda sanctiunile.
Răspuns la discuția Plangere ANPC
In baza L 363/2007 art 15.1 ANPC a dispus restituirea contravalorii sumei in termen de 15 zile de la luarea la cunostinta a PV. Deci nu este la latitudinea societatii daca vrea sau nu. Daca nu o face nu este decat o noua incalcare a legii.
Discuție Plangere ANPC
Buna ziua
Am facut o plangere catre ANPC impotriva unui lant de magazine, S-a dovedit ca intemeiata reclamatia si ANPC-ul a amendat magazinul si i-a pus in vedere ca in termen de 15 zile sa imi returneze suma de bani reclamata, aducandu-mi la cunostinta ca magazinul poate sa nu imi achite suma daca depune plangere impotriva PV .
Dupa ce au trecut 15 zile si nu am fost contactat de magazin am presupus ca au contestat in instanta PV .
Peste cateva luni am trimis catre ANPC un mail prin care le solicitam sa imi spuna daca magazinul a depus plangere impotriva PV si eventual sa imi dea un nr de dosar sa vad si eu in ce stadiu se afla.
ANPC-ul imi raspunde si imi spune ca magazinul nu a depus plangere impotriva PV dar ei nu ii mai pot sanctiona deoarece au trecut peste 6 luni.
Acum intrebarea mea este : nu era de competenta ANPC sa verifice daca magazinul si-a indeplinit obligatiile mentionate in PV?
Este un fals facut de ei pentu a induce in eroare instanta de judecata si pentru a-i ajuta sa castige procesul. Se poate face plangere penala impotriva societatii? Pot sa ma intorc impotriva societatii intr-un dosar separat si sa le solicit despagubiri pentru ca au folosit probe false in dosar?
Multumesc.
Buna ziua ,
Am un litigiu cu o societate comerciala iar aceasta prin reprezentantul sau a depus la dosar un act falsificat de ei. Am atras atentia judecatorului de acest fapt dar reprezentantul societatii a spus ca este o "eroare materiala de care vrea sa profite reclamantul". Ce masuri as putea sa iau contra acestei societati???
Va multumesc!!!!
Buna ziua , m-ar interesa daca e obligatorie la inscrierea intr-o campanie a casutei de bifat cu “ am citit si sunt de acord cu regulamentul campaniei” .
Vad ca la majoritatea concursurilor e prezenta sub formularul de inscriere.
Răspuns la discuția Dubla executare?
eu unulsunt de acord sa platesc creditul pentru ca l-am luat si ast e. nu a mers treaba si am avalizat ok..nici o problema nu e vorba de neplata ca daca ar fi fost exista metode sa nu ia nimeni nimic. ideea e da mi se pare absurd ca banca sa cearavde doua ori aceeasi suma de bani. eu inteleg ca pe acest forum mai sunt si cei care cauta ideipt a se sustrage dar nu e cazul . deci sa inteleg ca banca ma poate executa pentru aceeasi creanta de doua ori. ba poate din 4 bilete in alb care au fost lasate garantie va da cate unu la cate un executor si fiecare fa cere suma. deci vor cere de 5 ori suma 4 bilete si contractul in sine.
ma scuzati dar mi se pare absurd sa fie legal sa ceri de doua ori aceeasi suma.
Răspuns la discuția Dubla executare?
pai eu nu inteleg cum nu va face banca asta daca exact asta a facut. din moment ce stiau ca un executor urmareste creanta pe baza contractului...ce rost mai avea sa mai apeleze la inca un executor care sa urmareasca BOurile. oricum banca a introdus la plata acele bo dupa 3 ani dela data n care au intrat in posesia lor. stiau ca societatea e in insolventa fiind notificati de lichidator...nu s-au inscris la masa credala si au introdus biletele stiind ca societatea e radiata fiind declarat falimentul cu 5 luni inainte de a introduce dlor biletele la plata.
Răspuns la discuția Dubla executare?
Nu. este vorba de acelasi lucru in ambele situatii. doar ca unul executa pe baza contractului de credit care e titlu executoriu...iar celalalt pe baza BO refuzate in banca , bilete care garantau creditul.
Buna ziua. In calitate de admin al unui sc. am contractat o linie de credit de la o banca. am platit ratele timp de un an si jumatare dupa care datorita unor clienti neseriosi am ajuns in imposibilitatea de a mai plati. firma a intrat in insolventa si apoi faliment.
Acum linia era garantata de FNGCM 80%firma depozit colateral de 10% plus eu ca persoana fizica am avalizat 4 BO in alb.
Banca a dat unui executor contractul si acesta a dispus proprirea 1/3 din salar eu neavand alte bunuri in baza contractului de creditare care cica ar constitui titlu executoriu.
Problema e ca ieri primesc o hartie de la un alt executor care a investit cu formula executorie BO refuzate in banca si doreste inceperea executarii silite.
este vorba de acele Bo in alb avalizate de mine dar care garantau acelasi credit pentru care am primit decizie de proprire pe salar de la celalalt executor.
Asta inseamna ca voi fi executat de 2 ori pt acelasi credit. mai mult primul executor are in vedere o suma iar bo sunt completate cu alta suma mult mai mare. Nu mai vb ca fiind in alb BO a fost completat la peste 3 ani de la data asa zisei emiteri.
Ce sa fac pentru ca e aberant sa platesc de doua ori aceeasi treaba.