avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 252 soluții astăzi
Forum Activitate Florin Teisanu

Activitate Florin Teisanu

De curand am un foarte bun prieten acesta se confrunta cu o situatie trista.A acidentat un micut pe o trecere de pietonii sa inteles cu familia micutului la o suma de banii.I-a predat suma de banii familie insa fara nici un act care sa constate lucrul asta doar cu 2 martori.Familia nu mai vrea sa recunoasca aceasta suma. La infatisarea in instanta pentru ca dosarul a intrat pe rol prietenul meu sa infatisat cu martori.Eu i-am zis ca ramane la aprecierea judecatorului acum..Voi ce pareri imi puteti impartasi ?
In ziua de azi multi fac aceasta greseala ..nestiind ca vor raspunde penal pentru aceasta fapta .Eu va sfatuiesc sa angajati un avocat.Mai aveti antecedente penale?
Sa inteleg ca vi sa evaluat paguba de catre firma de asigurari si asteptati raspunsul lor ..Daca masina nu poate fi reparata vi se va da o suma de banii ...in orice caz cand firma asiguratoare va deconta banii sau reparatia Dumnevoastra veti semna un contract ..o hartie sau cum vreti sai ziceti si acolo va scrie jos daca mai aveti pretentii de la soferul vinovat acolo veti scrie pretentile dumnevoastra ...De aici va veti hotari daca il actionati in instanta sau nu ...cat despre victime acordati un ragaz de 15-20 zile dar mai bine vas sfatui sa inaintati plangerea de pe acum fiind vorba de un numar de zile mic nu depases 61 de zile zic ca e Ok ..E mai bine sa faceti asa in eventualitatea unei neintelegeri.....Mult succes
..Eu zic ca pasageri de au fost in masina sa dea fuguta pana la Medicina Legala scot un Certificat Medico Legal..chiar daca numarul de ingrijiri medicale va fi mic ..Dar mai bine vas sfatui sa luati legatura cu soferul care a fost vinovat sai explicati situatia si sa va intelegi pe cale amiabila fara a mai fi nevoie sa inainte o plangere ...In cazul dumneavoastra puteti sa deschideti un proces pe cale civila si sa cereti daune materiale persoanei vinovate ..Nu ma pot pronunta in cazul pasagerilor se poate intocmi si dosar penal pentru vatamare corporala ...Dar cred ca puteti sa va intelegeti Mult succes
Răspuns la discuția accident mortal daune
In acest caz un lucrul este clar .Soferul se poate scutii de vina ca nu a traversat pe marcajul pietonal .Posibilitatea evitari acidentului cat si Dinamica acidentului si vina partilor cred ca vor fi scrise pe Raportul de Expertiza Judiciara .Daca sa intocmit pana acum .Se va intocmi dosar penal Pentru Ucidere din Culpa asta e Sigur .Cat despre daune.puteti pe un dosar pe parte civila sa faceti Mult Succes si Condoleante pentru tatal dumneavoastra