avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... accident mortal daune
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

accident mortal daune

In urma unui accident rutier tatal meu a decedat. El nu a traversat pe la trecerea de pietoni iar soferul l-a lovit in plin desi traversase trei sferturi din strada si putea sa-l vada (strada fiind libera). probabil vina va fi a ambelor parti. intrebarea este: pot sa cer daune morale in instanta? si cum as putea sa le recuperez? tin sa precizez ca masina este inmatriculata in Germania iar soferul este cetatean roman.
Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Utzu , utilizator 10:55, 15 Septembrie 2009
camimau a scris:

In urma unui accident rutier tatal meu a decedat. El nu a traversat pe la trecerea de pietoni iar soferul l-a lovit in plin desi traversase trei sferturi din strada si putea sa-l vada (strada fiind libera). probabil vina va fi a ambelor parti. intrebarea este: pot sa cer daune morale in instanta? si cum as putea sa le recuperez? tin sa precizez ca masina este inmatriculata in Germania iar soferul este cetatean roman.
Va multumesc anticipat


Nu prezinta relevanta faptul ca masina este inmatriculatain Germania, daca nu era inmatriculata sau circula cu numere false era o problema ptr conducatorul auto.
Faptul ca tatal dvs. a traversat prin loc nepermis, in functie de expertiza ce se va efectua cu privire la vizibilitate, viteza cu care a condus conducatorul auto etc e posibil sa duca la concluzia ca decesul a intervenit datorita culpei exclusive a tatalui.
tatal meu traversase jumatate de strada (cu doua benzi pe sensul de mers) si urma sa traverseze si partea cealalta, au masurat 3 m de frane, iar tatal meu a fost proiectat la mai mult de 3-4 m. exista doi martori unul spune ca a traversat jumatate si s-a oprit, altul spune ca a sarit in fata masinii. cum poti sari in fata masinii daca el se angajase deja in traversarea strazii si apoi s-a oprit la jumatate? problema este ca nu reusesc sa vad acest dosar nici la aproape 2 luni de la producerea accidentului ( ori dosarul nu a ajuns, ori a fost trimis la politia capitalei, nu a fost inregistrat, e in concediu persoana care se ocupa de caz) credeti ca soferul a mituit pe cineva ca sa ascunda din probe? X-(
nu,neaparat a mituit pe cineva,dar probabil cercetarea nu a fost finalizata inca .cand se intoarce din concediu procurorul de caz va puteti duce sa vedeti in ce stadiu este dosarul.
Functie de gradul de culpa stabilit de organele de ancheta, daca dosarul va ajunge in instanta, va veti constitui parte civila atat cu daune materiale ( cheltuieli de inmormantare, praznice, monument funerar, etc.) cat si morale, avand in vedere pierderea suferita de familie. Instanta, la pronuntarea solutiei, va acorda aceste sume, potrivit gradului de culpa al conducatorului auto implicat in accident.
va multumesc tuturor pentru raspunsuri, mi-au fost de un real ajutor. saptamana viitoare sper sa pot vedea dosarul. va tin la curent :)

Alte discuții în legătură

Accident din cauza unui pieton care a traversat pe culoarea rosie stefan.golici stefan.golici Buna ziua, Un membru al familiei a fost implicat intr-un accident auto si as dori sa stiu cum pot repara masina pe banii pietonului sau daca exista o alta ... (vezi toată discuția)
Accidentat langa trecerea de pietoni mariusro2009 mariusro2009 Salutare acum o luna am fost lovit la cativa metri de trecere de pietoni, (cateva cusaturi la cap ,vanatai la picioare) am in lucru dosar la IML inca nu a ... (vezi toată discuția)
Buna ziua am o nelamurire privind legislatia trecerilor de pietoni(cele ... Livciu Livciu Buna ziua Am o nelamurire privind legislatia trecerilor de pietoni(cele noi ridicate din pavaje). Mi a fost suspendat carnetul pentru neacordare de ... (vezi toată discuția)