avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate Ion Craiu

Activitate Ion Craiu

Problema nu este ca legile sunt dure si convin sau nu.
Problema este ca legile sunt neclare ,contradictorii si permit sentinte diferite chiar la nivelul instantelor de judecata.
Oricum cred ca la judecata trebuie sa primeze principiile fundamentale de drept si nu comenzile celor la putere.
Noi nu facem decat sa ne spunem punctul de vedere in speranta ca vor veni timpuri si legi mai bune.
Cred ca eventuala acceptare de catre ICCJ a RIL inaintat de procurorul general cu propunerea de neluare in consideratie a veniturilor din acord global la calculul pensiei ar conduce la subminarea fundamentelor Legii 19/2000.
Principiul de baza al acestei legi este principiul contributivitatii in baza caruia toate venturile pentru care s-a platit CAS trebuie luate in consideratie si nu numai cele indicate de organele statului.
Cred ca ICCJ nu va putea sa emita o decizie care sa decredibilizeze total legea.
Problema eventualelor adeverinte false nu are legatura cu subiectul.


Stimate D-le Manea,

Scuze pentru confuzia de nume

Articolul citat de Dvs arata la pct .f tocmai faptul ca nu se datoreza CAS pe veniturile din dividende s.a. in cazul in care se realizeaza venituri din pensie ,salariu, etc.
Ori in cazul in discutie s-a primit pensie si s-a platit CAS-ul corespunzator pentru aceasta

Sotia mea este pensionara din anul 2001.A platit CAS continuu ca salariata si pensionara mai bine de 40 de ani
IN anul 2006(luna nov - dec) a incasat din dividende o suma pentru care a platit impozit pe venit.
Recent avand nevoie de o adeverinta de la Casa de Sanatate am aflat,verbal, ca CASMB pretinde a plati o suma foarte mare reprezentand CAS ul pentru castigul suplimentar din dividende plus dobanzi si penalizari pe cca 3 ani invocand Legea 95/2006
Nu am primit nici-o instiintare de la CASMB cu privire la aceasta pretinsa datorie.

Este pretentia CASMB justificata?
Daca da, aveau datoria sa ne notifice pentru a evita penalizarile?
Care e termenul de prescriere?
Penalizarile sunt limitate la valoarea debitului sau pot creste oricat?

Daca aveti raspunsuri la aceste intrebari va rog sa le dati si justificarea legala ,daca se poate.