avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate lexxy

Activitate lexxy

Buna ziua!
Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns. La sfarsitul lunii aprilie, voi termina concediul de crestere a copilului si ma voi intoarce la locul de munca. Situatia firmei in care am lucrat pana la intrarea in concediu este insa ciudata. Am ramas singura angajata, firma nu este declarata in faliment sau reorganizare juridica, dar nici nu a desfasurat vreo activitate de cand eu am intrat in concediu si colegii mei au fost dati afara. Mentionez ca acestia au lucrat pe pfa, in timp ce eu am contract de munca pe perioada nedeterminata. In aceasta situatie, as vrea sa stiu daca angajatorul ma poate da afara la intoarcerea din concediu sau beneficiez de o perioada de "gratie" - stiam ca se discuta ca cel putin 6 luni de la intoarcerea "mamei" din concediul de crestere a copilului, aceasta sa nu poata fi data afara? As vrea sa stiu daca pot miza pe aceste 6 luni sau firma ma poate forta sa imi dau demisia.
Va multumesc anticipat pentru raspunsul prompt,
Va multumesc frumos pentru raspuns. O singura intrebare as mai avea. Daca societatea comerciala la care am statut de angajat decide sa isi incheie activitatea dupa intrarea mea in concediul prenatal, acest lucru poate sa ma afecteze in ceea ce priveste intrarea in posesia indemnizatiei de crestere a copilului pe parcursul urmatorilor 2 ani?
Inca o data, multumesc.
Buna ziua!
Sunt in situatia in care sunt insarcinata in luna a 7a, sunt angajata la o societate comerciala, dar sunt si partener intr-o mica afacere cu o prietena. As vrea sa stiu daca in acest caz pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului sau m-ar putea afecta faptul ca statul ar putea considera ca inregistrez venituri din firma la care am statut de partener. Mentionez insa ca aici nu am calitate de angajat si firma nu este pe profit.
Va multumesc anticipat pentru raspunsul prompt!
Am inteles.
Va multumesc pentru tot!
O seara linistita!
care, imi cer scuze ca ma repet, oricum ar avea loc daca sunt anuntata ca mi se restructureaza postul. Sau este mai bine sa atac in instanta decizia lor? Exista sanse reale de castig? Au mai existat astfel de cazuri?
Bun, dar in situatia in care postul meu este restructurat este oricum desfiintat, deci nu risc nimic mai mult decat ceea ce imi "ofera" ei...Mai exista si alte consecinte negative pentru mine?
Am inteles. Sunt tare speriata! Voi incerca insa sa imi pastrez cumpatul, nu este deloc momentul sa fiu stresata...
Ma gandeam, daca motivul restructurarii pozitiei mele este reorganizarea judiciara, pot cere "probarea" demararii acestei actiuni sau trebuie doar sa o iau de buna si sa ma conformez?
Imi puteti raspunde, va rog si la aceasta ultima intrebare?
In eventualitatea in care totusi societatea declara ca este in reorganizare judiciara si ca urmare mi se restructureaza postul, decizia intra in vigoare chiar din timpul CM sau cand ies din CM?
Multumesc mult!
Va multumesc din suflet pentru ceea ce mi-ati spus. Am sa indraznesc in cazul in care mai "intervine" ceva si am nevoie de o parere avizata, sa apelez la dumneavoastra.
O ultima intrebare, in eventualitatea in care totusi societatea declara ca este in reorganizare judiciara si ca urmare mi se restructureaza postul, decizia intra in vigoare chiar din timpul CM sau cand ies din CM?
Inca o data, va multumesc frumos.
Sper ca nu! Te poti astepta la orice din partea angajatorului...Dar reorganizarea judiciara nu poate fi o solutie mai "usoara"? Mentionez ca echipa din care am facut parte a fost disponibilizata.