avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Activitate romanas

Activitate romanas

"
Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) în timpul executariicontractului individual de munca impune încheierea unui act aditional la contract, într-untermen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor în care oasemenea modificare este prevazuta în mod expres de lege."

conform acestui paragraf...se inetelge ca in maxim 20 zile lucratoare firma trebuia sa aiba acordul meu scris. Corect?
Daca firma deja m-a platit conform noului act aditional..NESEMNAT de mine ce cai da atac am?
exista un termen limita in care trebuia sa fiu anuntat de viitoarele modificari????
Nu trebuia sa fiua anuntat in iunie...e corect sa fiu anuntat dupa aproape 2 luni?
ok...dar ei fac presiuni...."nu-ti convine..pleaca..cauta-ti altceva"..etc..Colegii tai de ce au semnat!?....Si mai e ceva f important: pe aceeasi functie...unii au salarii de cca 4000 ron..atii de 1500 ron...ca sa se faca o proportie echitabila..cei cu salarii mici..aveau comis mari..si invers..Acum toti avem comis. mici..si logic ca cei cu salarii mari..si targete nefacute...nu au nici un interes sa 'comenteze"..

legat de 'obeictive"...mi se pare cam prea general "obeictive individuale"....si aleg ei ce anume..(unu prost daca gasesc)..si nu s euita ca in toata firma acel produs nu a fost vandut...practic..scopul lor este de gasi "ceva"...
Incalca vreo lege? Care?
Buna ziua,
azi am descoperit ca firma unde lucrez ..mi-a transmis o notificare..:" prin prezenta va anuntam ca incepand cu data de 01.06.2012..vi s-au modificat comis. de vz ..dupa cum se vede mai jos :.....". Prin aceasta notificare firma (multinationala)..practic..si-a redus cheltuila cu mine cu cca.. 30%. Cand m-au angajat mi-au trimis o scrisoare de oferta unde erau trecute foarte clar salariul brut plus partea cu comisioanele .. m-au asigurat ca sa vin la ei..ca daca muncesc...vor respecta contractul si totul e ok...ACUM dupa 5 ani..Au decis sa-mi trimita aceasta notififcare seaca...(semnata d ei cu 01.06.2012)...pe CARE logic nu am semnat-o...M-au atentionat ca nu e bine ce fac...ca s-ar putea sa nu am obiectivele individuale ATINSE..toate..si oricum ma dau afara daca nu semnez?!? Mi se pare cam abuz.
Acele obiective nu-s trecute in fisa postului...dar e adevarat ca pe vorbe ni s-au comunicat...Pe de alta parte dintr-o suta de angajati...pe vanzari..eu sunt in top 10...in cel mai rau caz..in top 30..daca e sa ne raportam la toti anii ...deci daca vor sa ma dea afara as dori sa fiu comparat cu obiectivele realizate...comparativ si cu colegii..mei...si NU doar eu..Practic..ei pot spune..ca...in vara aceasta nu am vandut sobe de incalzit"...lucru logic de altfel..ca nu e sezon..dar ca sa caute motiv..pot cauta orice...? Mentionez ca salariul nu a crescut niciodata..pe motiv..: Ai comisoane..daca ai nevoie de bani...poti castiga.... Nu am comentat am muncit...numai ca..in IUNIE 2012 aveam comis de 3000 ron de luat...9cf actului aditional semnat anterior)...iar azi am aflat ca mai iau decat 300 ron!??/ (cf notificarii primite azi)...E legala aceasta modificare subita...amenintarea ca daca nu-mi convine :( sunt liber sa plec..ca oricum asteapta altii la usa'!?? Ma indoiesc ca toata lumea vinde medicamente...dar..
Ma puteti ajuta cu sfaturi? Legat de concedierea pe motiv ca nu am mi-am indeplinit sarcinile de serviciu...cum se calculeaza' acele sarcini ( poti avea target 20 cutii paracetamol..10 cutii aspirine....100 cutii pampers...avut grija de 4 batrani..etc)..adica mai multe lucruri..Daca le-ai facut pe toate..dar ai dat 85 cutii de pampers si nu 100...practic..overall ai fi ok..dar...daca vor sa-ti faca vira..se pot lega de cutiile nevandute?...Asa practic orice angajator..baga un target' de neatins..preventiv..!?
Poate fi platita o amenda administrativa in rate?
Exista prin lege un timp minim (fara penalizari..sau diverese)?
ai dreptate in cam..tot..si cred ca 98% dincei care au PC au cel putin un soft fara licenta (nu discut corect/incorect)..dar amicul meu spune ca in momentul in care cei de Politie i-au sunat parintii (pentru perchezitie-de la servici) NU au vrut sa le comunice motivul..nu i-a lasat o copie la..'dosarul' pe care-l aveau (unde aparea ca ar fi dat share 60 GB)..si nu i-au lasat nici macar o copie la procesul verbal...spunandu-le ca o sa-i chem la 'sectie' mai tarziu...
Faza cu luatul hardului e clara...nu aveau dovezi clare... i-au luat hardul sa..completeze' probele'..e clar ca nu au cum sa demonstreze ca dat share de 60 GB cu un hard de 6 gb...dar il prinde cu ceva piese si soft..logic. (gata amenda)
In privinta hardului extern ai perfecta dreptate (sincer multi folosesc), dar totusi cred ca 'organul' trebuie sa demonstreze ca X a avut asa ceva nu pe supozitii!?
De aceea fac si perchezitii..NU!? Iar dupa mintea mea..daca nu gasesti..e clar ca nu am. DECI..totusi e vorba de justitie nu poti 'condamna' un om..pentru ca 'ar fi posibil ca in 2008..sa fi avut..." ai proba VALIDA sau nu!?..iar traficul pe IP+ MAC (ca element singur..este proba perfecta in justitie!?)..eu zic ca nu..Garanteaza vreun provider care angajeaza oameni (pusti 19-21 ani), ca acestia nu dau informatii' mai departe (mai ales daca sunt dati afara)?
Alin..vad ca esti administrator..
1.vezi ce am mai scris
2. Nu pe mine 'ma cauta' politia
3.am citit printre randuri..ultimile 2 paragarafe (multumesc)
4.ca avocat..'uiti' un principiu 'elemenatar"..."organul" trebuie sa probeze vinovatia cuiva..nu X NEVINOVATIA!
5. in afara de autodenunt....in cazul de fata IP+MAC (care am dem. ca pot fi usor clonate; ca sa nu zic de securitate retelei de net din Romania) Politia nu are decat logourile (presupuse) din 2007-2008!?(de ce te-ar fi lasat 2 ani sa 'furi')... cum ca pe IP...cutare...s-a facut trafic...si cu bun mandat de perchezitie (care de fapt ar putea fi proba lor- i-ti ia hardul apoi explici programele, muzica..etc)..te acuza..NU MI se PARE CORECT!
EU vin la tine..cum ca..ai avea arme...dar..caut..si tot gasesc..ceva..o tigara de marijuana..si tot te 'ard"..sau..pastile..fara sa ai reteta...intelegi ideea...
deci sa inteleg..ca...si daca un profesor universitar face dovada ca aceste logouri 'pot' fi masluite..DVS..va duceti cu ele in instanta!? HMM...
PS: ca sfat..orice 'haker" care stie cat de putin informatica..STIE..ca daca vrea sa faca o ilegalitate..NU..o sa foloseasca date despre el..(IP sau MAC)..
tot respectul pentru studiile juridice..dar INFO..dati 'o bere" unui' angajat care lucreaza la un provider de inet..in 30 min va ia..60 Gb de filme..soft...:)..nu dupa ip-ul lui..HAHAHA...ca doar le are pe toate..si nu toti utilizatorii sunt conectati in acelasi timp!..poate chiar dvs. "dormiti" in realitate..iar.."TRAFICUL" mergeeeee :)
Multumesc de raspuns!...
Multumesc frumos!
Vezi raspunsul pt Calin..sau ce am mai postat..sper sa fi reusit sa ridic cateva semne de intrebare!..la care mai poti raspunde...sper :(
Sunt convins..ca exista romani care intampina aceste probleme..si poate ar merita cateva 'hint-uri".
PS: 80-90 % totul e real..(cateva date le-am schimbat pentru a fi sigur ca nu divulg ceva aiurea..logic)..Ti-as fi recunoscator..daca ai oferi cateva solutii..pentru genul de 'caz de mai sus mentionat!
: inca ceva petru "IT-isti"....care poate au de gand..sa verifice..cate ceva...Ip fix...se cloneaza (ca si macul)..iar IP dinamic...sunteti buni daca identificati locatia lui..exacta...o fi pe laptop..sau desktop!? Constanta..Pitesti..Ip asta ar trebui sa fie de Vilcea(alocat de provider)...intelegeti voi mesajul meu...:)
ASA zic si eu..DAR problema este :mandatele pe care X...persoana le da..pentru perchezitie..Adica daca TU ai IP si MAC cutare...I-ti sparg usa..ca-s 'organ'..si caut...Totusi legea ar trebui sa fie mai clara... DAR se merge..ca pe vremea lu CEASCA..'sefu am auzit ca ala....."..nu ar fi bine sa "....dam o lectie"...De asta scriu..sa stie si romanii..ca e nevoie de bani la 'buget'..din amenzi...adica la cati hoti..criminali...si alte..'scursuri' sunt...exista UN judecator/procuror (nu stiu..ca nu-s le am cu specialitatea' juridica)..care se ia de...romani...(de cei saraci).
INTERESANT ar fi sa se faca o statistica: cu ce se ocupau cei perchezitionati!?
Nu o sa gasit fii/fiice..rude... de primar...politist ....avocat (desi toti avem PC..muzica..filme) ..doar..cativa oameni de rand :(
ATENTIE: cei care gresesc flagrant..copiaza...vand..soft...muzica..etc..sa PLATEASCA...DAR nu ne luati de prosti/fraieri. In continuare gasesc cd-uri piratate..tigari..de contrabanda..OARE DE CE!? ..atat intreb!? Pentru ca traim in Romania...tara unde..numa 'fraieru'..plateste!?:sorry: