avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Activitate ShopOnline

Activitate ShopOnline

Răspuns la discuția Shop Online EU
Va multumesc.

2. Deoarece site-ul il veti inregistra in Romania, el se supune unor reguli ale legislatei romanesti. Daca faceti prelucrarea datelor cu caracter personal atunci trebuie sa trimiteti o notificare, fara plata unei taxe, pe site-ul www.dataprotection.ro.


Aici e complicat putin :D.
Am hosting in Ungaria, si domeniu o sa fie .com sau .ro dar o sa fie inregistrat in SUA (GoDaddy), din cate am inteles eu legile se aplica unde este fizic serverul de web.

Momentan se pare ca nu merge siteul am sa mai incerc sa vad.

Va multumesc inca odata.
Răspuns la discuția Shop Online EU
Da, doresc sa fac livrarea din Ungaria in Romania cu curier rapid.
Daca pe parcurs vad ca merita am sa infiintez si o firma, dar deocamdata nu.

Atunci la fiecare commanda am sa listez certificatul de garantie si instructiunile si am sa le atasezi la factrura.
Discuție Shop Online EU
Buna Ziua,

Sunt un cetetean ungur, si as dori sa deschid un ShopOnline in romania, am fima aici in Ungaria, un KFT (SRL) si aici in Ungaria pot sa vand produsele mele OnlIne, am si magazin fizic, depozit etc. Deocamndata nu as dorii sa infintez o firma in romania, dar pe parcurs poate am sa fac si asta.

Magazinul va vindea produse pt holticultura.

Intrebarile mele sunt:
1. Va trebui sa ma inregistrez undeva?
2. Trebuie sa dau ceva declaratii in Romania referitoare la prelucrarea datelor cu caracter personal?
3. Facturile trebuie sa le traduc eu, sau e problema clientului?
4. Ficare produs are o eticheta (denumire, volum, continut etc) pe limba magheara, va trebui sa le traduc si sa le lipesc pe produsul fizc, sau ajunge daca le pun pe site.
5. Unele produse au si garantie, termeni utilizare si certificatul de garantie sunt tot pe limba magheara, aste trebuie traduse in romana, dar va trebui sa trimit atasat cu fiecare commanda sau ajunge daca le listez pe site?
6. Adresa de livrare si adresa de facturare poate fi diferit, sunt obligat sa pastrez adresa de livrare?

Va multumesc.