avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate szsergiu

Activitate szsergiu

Da, dar se poate ajunge la asa o suma enorma pentru o casa intr-un sat, unde casa nu valoreaza 50.000 euro???
Buna ziua,

Am si eu o mare nelamurire in legatura cu transcrierea unei case de pe bunicii mei mama mea si fratele ei.
Este vorba despre o casa la tara care a construito bunicul meu acum 30 de ani pe pamantul parintilor sai. Atunci nu s-au facut acte sau nu exista. Bunicul meu a dorit sa transcrie casa pe copiii sai(frate si sora). Bunicul meu a mai avut 3 frati.

Ca sa usuram lucrurile am contactat un avocat sa ne reprezinte la tribunal. In momentul cand am luat legatura cu avocatul ne-a zis ca onorariul dansei este de 2000 de Ron si “vor mai fi ceva taxe”.

Problema este urmatoarea:
Am platit avocatului 2000 de ron. Am primit citatia in Aprilie ca trebuie sa mergem in 2 saptamani la tribunal. Avocata ne-a sunat si a zis ca trebuie sa platim aproximativ 2800 Ron pentru ceva taxe. I-am dat acei bani. In luna mai ne-a sunat ca trebuie sa platim taxa de timbru 1450 Ron. Am platit avocatei si acea taxa. Acum in iunie am fost la dansa si a zis ca mai trebuie sa platim o taxa de 500 ron saptamana viitoare cand este si urmatorul termen de judecata. Am intrebat avocata la ce alte taxe sa ne asteptam si dansa mi-a raspuns ca mai trebuie sa platim o expertiza topografica care este de 800 de ron pe casa si inca o expertiza topografica de 800 ron pe terenuri, iar la final va mai fi o taxa de judecata.

Se poate sa fie asa taxe pe transcrierea unei case???
2000 lei+
2800 lei
1450 lei
500 lei
Si va mai trebui inca:
800 lei+
800 lei
??? lei (oare inca cat mai este nevoie)

Va rog sa ma ajutati pana nu arunc acesti bani pe NU STIU PE CE!!! Se poate ca acele cateva taxe sa fie asa mari? Ce sa facem?

Daca mai sunt necesare anumite informatii va raspund cu mare placere.

Multumesc anticipat.



Buna,
Am importat niste ceasuri digitale de mana din china(fara marca), din material de silicon care functioneaza cu baterii si as dori sa le comercializez in magazine. Eu sunt PFA, neplatitor de tva.

Intrebari:

1. Ce acte normative trebuie sa am in vedere pentru a nu avea probleme cu protectia consumatorului?
2. Ce trebuie sa apara pe cutia ceasului?
3. In afara de CE care mi-a fost trimis pe mail mai trebuie sa cer ceva acte din china?
4. Eu trebuie sa fac ceva teste autorizate in Romania pentru a vedea daca sunt respectate acele conditii date de chinezi? Ex. sunt rezistente la apa, etc.
5. Trebuie sa dau garantie? Minim cat?

Multumesc pentru ajutor.
Buna,

Sunt angajata pe un post de referent 2 S si as dori sa aflu daca sunt corect incadrata din punct de vedere salarial. Va rog sa imi spuneti care este salariul minim brut pentru acest post? In COR scrie ca acest post necesita studii superioare(pe care le si indeplinesc), iar salariul meu de baza este de 989 lei+ un supliment de 30% din salariul de baza. Si doar cu acest supliment am salariul brut peste 1200 lei. Este CORECT?
Va rog sa ma ajutati.