avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este salariul minim brut pe postul de referent 2S ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este salariul minim brut pe postul de referent 2S cod COR 235204?

Buna,

Sunt angajata pe un post de referent 2 S si as dori sa aflu daca sunt corect incadrata din punct de vedere salarial. Va rog sa imi spuneti care este salariul minim brut pentru acest post? In COR scrie ca acest post necesita studii superioare(pe care le si indeplinesc), iar salariul meu de baza este de 989 lei+ un supliment de 30% din salariul de baza. Si doar cu acest supliment am salariul brut peste 1200 lei. Este CORECT?
Va rog sa ma ajutati.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 22:01, 7 Septembrie 2009
CCMNational: Art. 40. - (1) Se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
..........
d) personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superioare = 2.
(2) Coeficienţii de salarizare de la alin. (1) se aplică la salariul minim negociat pe unitate.
Salariul minim pe unitate nu poate fi mai mic decat salariul minim pe economie.
Teoretic ar trebui sa aveti un salariu minim de incadrare de 600 lei x coeficient 2.
salariul de baza pentru post de studii superioare trebuie sa fie minim 1200 de lei.
Nu se face raportarea si la alte sporuri acordate.

In Invatamant sunt alte grile de salarizare, specifice. Solicitati raspunsul de la ISJ sau de la Sindicatul de care apartineti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grila de salarizare miki.mihaela2006 miki.mihaela2006 Grila de salarizare cuprinde salariile tarifare de incadrare din statele de plata sau sunt cele la care se aplica coeficientii minimi de ierarhizare plus ... (vezi toată discuția)
Incadrare in munca oroles2010 oroles2010 Buna ziua! Acum 2 ani si jumatate am fost angajat la o firma pe un post care conform COR nu necesita studii superioare ci studii medii. Dupa un an am fost ... (vezi toată discuția)
Asistent generalist cu diploma studii superioare in kinetoterapie iculici iculici LUCREZ CA ASISTENTA MEDICALA INTR-UN SPITAL DIN ACEASTA MINUNATA TARA. DUPA TERMINAREA SCOLII DE ASISTENTE, AM INTRAT LA FACULTATE. SUNT LICENTIATA IN ... (vezi toată discuția)