avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate marem

Activitate marem

buna ziua.
Am lucrat din 04.01.2013 pana in data de 08.06.2013 la un individ, fara a mi se face contract individual de munca sau alte forme legale, efectuand curse Romania - Germania, cu un Volksvagen Transporter inmatriculat in bulgaria, de 8+1 locuri. In data de 08.06.2013, cand i-am cerut banii pe ultimele 4 curse, am fost gonit, jignit si amenintat, spunandu-mi ca daca nu plec in cursa, nu o sa-mi mai vad nici un ban din urma.
Va rog ami spune ce pot face, pentru ami recupera banii si pentru a se lua masuri asupra acestui individ, precizez ca efectueaza curse Romania - Germania, fara a avea firma si fara a taia bilete calatorilor, plus ca baga persoane in plus.
Va multumesc pentru timpul acord
Buna,
In data de 20 decembrie 2012, am fost contactat de un individ sa efectuez un transport de material lemnos. Am incarcat si am plecat. Pe drum, am fost oprit de un echipaj de politie, care in urma verificarilor a constatat ca nu are aviz de insotire,sau alt document pentru lemne, eu nestiind de la inceput ca nu are acest document. Ofiterul de politie, nu a avut treaba cu respectivul si a inceput sa scrie pv pe numele, confiscand si lemnele. Dupa ce a terminat de scris, mi-a dat doar sa-l semnez, rubrica "Alte mentiuni" fiind deja completata.
Am vreo sansa, daca fac contestatie, sa imi fie anulat pv. Am martor ca lemnele nu erau ale mele si ca eu doar efectuam transportul.
Buna,
In data de 20 decembrie 2012, am fost contactat de un individ sa efectuez un transport de material lemnos. Am incarcat si am plecat. Pe drum, am fost oprit de un echipaj de politie, care in urma verificarilor a constatat ca nu are aviz de insotire,sau alt document pentru lemne, eu nestiind de la inceput ca nu are acest document. Ofiterul de politie, nu a avut treaba cu respectivul si a inceput sa scrie pv pe numele, confiscand si lemnele. Dupa ce a terminat de scris, mi-a dat doar sa-l semnez, rubrica "Alte mentiuni" fiind deja completata.
Am vreo sansa, daca fac contestatie, sa imi fie anulat pv. Am martor ca lemnele nu erau ale mele si ca eu doar efectuam transportul.
Pentru permis este lamurit, dar nu este lamurit pt treaba cu vatamarea corporala din culpa. Din accident nu au rezultat alte vicitme, asta stie sigur.
Poate fii vorba de un abuz al agentului de politie care cerceteaza cazul?? Daca da, ce demers se poate face in privirea asta??
ok ms.
Proba de sange inca nu i-a venit, zicandui-se, cand a fost sa dea declaratii, ca daca vrea sa-i vina mai repede, trebuie sa se duca sa le plateasca la medicina legala.
Dar tot nu sunt lamurit daca e normal sa fie cercetat pt vatamare corporala din culpa, daca doar el a suferit cateva rani minore. Daca poate careva sa-mi dea un rapuns??
1).NU mai sunt alte persoane ranite, el fiind singur in masina si ne lovind pe minemi. A iesit cu masina in decor, unde s-a rasturnat.
3).Trebuie sa faca scoala din nou, sau doar un curs de legislatie.
4). Cand a fost dus la spital, pt recoltarea probelor biologice, nu trebuia sa i se ia doua probe?? Lui fiindu-i luata doar una...
Ms
Salut. In urma cu 1 saptamana, un prieten, sofer pe tir a avut un accident. Din evenimentul rutier a rezultat doar pagube la autovehicul si el a scapat doar cu cateva rani. In urma verificarii lui cu etilotestul, a rezultat o alcoolemie de 0.85mg/l in aerul expirat, fiind dus la spital, unde i s-a recoltat doar o(una) proba de sange si pt a i se efectua cateva analize. A doua zii, ducandu-se la politie pt a da declaratii cu privire la imprejurarile producerii accidentului, a aflat ca este cercetat pt vatamare corporala din culpa si pentru conducere pe drumurile publice sub influenta alcoolului. Nelamuririle lui sunt: 1)daca e normal sa fie cercetat pt vatamare corporala, daca doar el a avut cateva rani si nu a rezultat vatamarea altei persoane; 2)care ar putea fi pedeapsa primita; 3)si daca i se anuleaza permisul de conducere, ce trebuie sa faca pentru al lua inapoi? Mentionez ca persoana a fost cooperativa cu organele de cercetari, nu s-a opus efectuarii cercetarilor, are permis cat CE (cu care isi intretinea familia) de peste 30ani si a mai avut o singura data permisul luat tot pt alcool acum 27 de ani, in rest fara evenimente rutiere grave.
MUltumesc anticipat si astept raspunsurile dumneavoastre