avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Activitate Anita1

Activitate Anita1

Răspuns la discuția rezerve legale
Buna seara,

Va rog daca se poate un sfat: o microintreprindere infiintata in cursul lui 2012 a trecut ch de constituire la active si a considerat ca le poate amortiza in 12 luni. La sfarsitul lui 2012 mai avea de amortizat 250 lei. Intrebarea mea este: avand in vedere ca nu si-a amortizat ch. de constituire poate constitui rezerva legala?
Multumesc anticipat
Asa este, firma isi asuma raspunderea dar va rog sa-mi spuneti unde scrie in legea care guverneaza asociatiile de proprietari, ca cenzorul trebuie sa fie membru CECCAR si nu poate fi un economist?

In lege scrie cam asa: " Art. 21. - (1) La adunarea generală de constituire a asociaţiei
de proprietari, proprietarii vor alege, dintre cei prezenţi, un comitet
executiv, format din preşedintele asociaţiei de proprietari şi un
cenzor sau o comisie de cenzori, şi vor hotărî numărul membrilor
acestora şi durata mandatelor lor. Dacă dintre membrii asociaţiei
de proprietari nu se poate alege un cenzor sau comisia de cenzori,
atunci adunarea generală a proprietarilor membri ai asociaţiei de
proprietari va mandata comitetul executiv pentru angajarea unui
cenzor din afara asociaţiei de proprietari, persoană fizică sau
juridică de specialitate, pe bază de contract sau convenţie de
prestări de servicii."

Spune ca trebuie sa aiba studii economice.
Unde scrie ca trebuie sa fie expert contabil?
Sunt economist, contractul il voi face pe firma.
Eu stiu ca cenzorul este angajat de comitet, ori in aceasta situatie comitetul este contestat de presedinte dansul spunandu-mi sa fac contractul pe o luna ca il semneaza. Eu n-am mai vorbit cu alte perosane inafara de presedinte. Firma ce administreaza nu intocmeste balanta activ-pasiv, nici nu stiu ce decizie sa iau.
Va rog mult, o parere. Ati incheia un contract in asemenea conditii?

Am fost si am discutat cu o asociatiei ptr un contract de cenzorat. Sincer mi s-a parut ceva dubios......nu exista balanta de activ si pasiv, exista ladosar chetuielile si lista de intretinere. Blocul are o gramada de restantieri si firma care administreaza imobilul chipirurile nu are nevoie de balanta.....in fiecare luna (eu cred ca nu au in nici o luna). Nu pot afisa intretinerea din lipsa de cenzor si presedintele vrea contract pe o luna si apoi dupa ce convoaca adunarea generala, schimba comitetul, sa facem un nou contract. Mi se pare dubios......cenzorii care s-au perindat n-au facut nici un raport, nu exista un registru al cenzorului........
Nu m-am facut inteleasa. Contabilitatea este in partida dubla chipurile din lipsa de program dar atat, nu se depune bilant, ei spun ca au contabilitate in partida simpla dar se emite balanta in partida dubla din lipsa de program.....
Am intalnit contabilitate in partida dubla la o asociatie de proprietari. Vi se pare corect?
Răspuns la discuția Cabinet stomatologic
Nu stie nimeni?