Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general rezerve legale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

rezerve legale

Rezervele legale se calculeaza in fiecare an ?In ce luna se inregistreaza in decembrie sau in ianuarie aceste rezerve?Care este nota contabila 129=1061 apoi se face 121=117 si 117=1061 si 117 =1068?
OMFP 3055/2009
8.9. CAPITAL ȘI REZERVE
8.9.4. Rezultatul exercițiului financiar, rezultatul reportat, repartizarea
profitului și acoperirea pierderii contabile

,,248. - (5) Sumele reprezentând rezerve constituite din profitul exercițiului financiar
curent, în baza unor prevederi legale, se înregistrează prin articolul contabil
129 "Repartizarea profitului" = 106 "Rezerve" - analitic distinct - ,,Rezerve legale''
.
Profitul contabil rămas după această repartizare se preia la începutul exercițiului financiar următor celui pentru care se întocmesc situațiile financiare anuale în contul 117 "Rezultatul reportat", de unde urmează a fi repartizat pe celelalte destinații hotărâte de adunarea generală a
acționarilor sau asociaților, cu respectarea prevederilor legale.

(6) Închiderea conturilor 121 “Profit sau pierdere” și 129 "Repartizarea profitului"
se efectuează la începutul exercițiului financiar următor celui pentru care se
întocmesc situațiile financiare anuale. Ca urmare, cele două conturi apar cu
soldurile corespunzătoare, în bilanțul întocmit pentru exercițiul financiar la care se
referă situațiile financiare anuale.''

Cod Fiscal
art. 22 Provizioane şi rezerve
(1) Contribuabilul are dreptul la deducerea rezervelor şi provizioanelor, numai în conformitate cu prezentul articol, astfel:
a) rezerva legală este deductibilă în limita unei cote de 5% aplicată asupra profitului contabil, înainte de determinarea impozitului pe profit, din care se scad veniturile neimpozabile şi se adaugă cheltuielile aferente acestor venituri neimpozabile, până ce aceasta va atinge a cincea parte din capitalul social subscris şi vărsat sau din patrimoniu, după caz, potrivit legilor de organizare şi funcţionare. În cazul în care aceasta este utilizată pentru acoperirea pierderilor sau este distribuită sub orice formă, reconstituirea ulterioară a rezervei nu mai este deductibilă la calculul profitului impozabil. Prin excepţie, rezerva constituită de persoanele juridice care furnizează utilităţi societăţilor comerciale care se restructurează, se reorganizează sau se privatizează poate fi folosită pentru acoperirea pierderilor de valoare a pachetului de acţiuni obţinut în urma procedurii de conversie a creanţelor, iar sumele destinate reconstituirii ulterioare a acesteia sunt deductibile la calculul profitului impozabil;

Concluzie:
In luna decembrie, inainte de stabilirea impozitului pe profit, veti constitui rezerva legala, in limita a 5% din profitul contabil si nu mai mult de o cincime din capitalul social.

129 "Repartizarea profitului" = 106 "Rezerve" - analitic distinct - ,,Rezerve legale''

In anul urmator

121 “Profit sau pierdere” (analitic distinct - an precedent) = %
117 "Rezultatul reportat"
129 "Repartizarea profitului"

Cititi aici si despre riscurile pe care le implica neconstituirea rezervei legale
[ link extern ]
Cornelia Tulpan, Contabil
rezervele legale se constituie doar in primul an de activitate al firmei sau se constituie anual decat ori are fitma profit?
Asa cum a spus d-na Cornelia mai sus :

"până ce aceasta va atinge a cincea parte din capitalul social subscris şi vărsat sau din patrimoniu, după caz, potrivit legilor de organizare şi funcţionare.
În cazul în care aceasta este utilizată pentru acoperirea pierderilor sau este distribuită sub orice formă, reconstituirea ulterioară a rezervei nu mai este deductibilă la calculul profitului impozabil. Prin excepţie ..... "

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie la 31.12.2012:
Profit brut 92168.42 din care scad 129=1061 40 (rez. legala ded.) rezulta 92128.42 x 16%= 14740.55 (imp. prof). soldurile conturilor sunt: 129 D=40, 1061 C= 40 SI 121 C.=77427.42.
Vreau sa stiu daca sunt corecte aceste inregistrari si daca mai trebuie sa fac si inregistrarea 129=457 sau 129=1068 alte rezerve. Din cate stiu la inceputul anului voi face:
121= 77427.42
129 40
117 77387.42 corect?
Multumesc mult!
dutescu maria, utilizator
Buna seara,

Va rog daca se poate un sfat: o microintreprindere infiintata in cursul lui 2012 a trecut ch de constituire la active si a considerat ca le poate amortiza in 12 luni. La sfarsitul lui 2012 mai avea de amortizat 250 lei. Intrebarea mea este: avand in vedere ca nu si-a amortizat ch. de constituire poate constitui rezerva legala?
Multumesc anticipat