avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Activitate monteld

Activitate monteld

Răspuns la discuția Avantaje cetãțenie românã
Alex_Munteanu a scris:

Deci, recomandarea mea este sa renuntati la cetatenia romana doar daca obtineti cetatenia altui stat UE.


Da, voi deveni cetățeanul altui stat UE.

Dacă, spre exemplu, vizitez România, mă bucur de mai multă protecție din partea statului dacă sunt cetățean român? Sau faptul că nu sunt cetățean român mă poate proteja împotriva abuzurilor statului?

Mulțumesc!
De câțiva ani locuiesc într-o altă țară decât Romania, unde doresc să devin cetățean.

Ce avantaje sunt dacă îmi păstrez cetățenia română?

Mersi.
Răspuns la discuția Copie dupa buletin
ionut12345 a scris:

ilegal poate sa faca foarte multe.. depinde de imaginatie.

Ce ar putea sa faca ilegal cu copia? dati niste exemple va rog
Răspuns la discuția Copie dupa buletin
Va multumesc pentru raspuns. Ingrijorarea mea e ca un angjat de acolo ar putea in mod fraudulos sa foloseasca copia mea de buletin. Vreau sa stiu ce poate sa faca cu ea?
Ma tem ca o firma cu care am lucrat sa nu se foloseasca de copia mea dupa buletin pentru a face ilegalitati in numele meu.
Ce se poate face cu o copie dupa buletin?
Răspuns la discuția Reziliere contract
Legea 161/2010 spune ca taxa de reziliere e ilegala, cum adica a actionat conform legii?
Acum un an am prelungit contractul de telefonie cu R...telecom, si am primit gratuit un telefon.
Mai sunt vreo cateva luni pana expira contractul, dar eu vreau sa reziliez acum.
Cei de la relatii cu clientii mi-au spus ca nu pot rezilia fara sa platesc taxa de reziliere, deoarece am beneficiat de un bonus(telefonul gratuit).Legea 161/2010 nu se aplica in acest caz?
Mi s-a adus la cunostinta ca termenul de preaviz e de 30 de zile.Acest lucru este ilegal conform legii 193/2000, nu?
Acum cateva luni am deschis un cont pe un "webhost" romanesc, in vederea gazduirii saitului personal.Am decis sa nu mai folosesc acel "webhost", si am solicitat administratorului sa-mi stearga contul, si implicit datele personale(nume, adresa, CNP, telefon).El a refuzat, motivand ca are nevoie de acele date pentru contabilitate.
Conform legii 677/2001, are dreptul sa refuze stergerea acelor date?
Ziua buna,domnilor avocati.Ce date cu caracter personal imi pot fi cerute de vanzator,atunci cand cumpar produse electrocasnice?