Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Prelucrarea datelor cu caracter personal-firma pe ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Prelucrarea datelor cu caracter personal-firma pe Internet

Acum cateva luni am deschis un cont pe un "webhost" romanesc, in vederea gazduirii saitului personal.Am decis sa nu mai folosesc acel "webhost", si am solicitat administratorului sa-mi stearga contul, si implicit datele personale(nume, adresa, CNP, telefon).El a refuzat, motivand ca are nevoie de acele date pentru contabilitate.
Conform legii 677/2001, are dreptul sa refuze stergerea acelor date?
Daca societatea respectiva s-a inregistrat ca operetor de date cu caracter personal nu vad ce suspiciuni aveti, pentru ca datele dumneavoastra sunt in siguranta.
Au dreptul sa mai retina acele date, dar nu sa le folosesca extern.
Deci da, datele sunt teoretic in siguranta.