avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate razvan22

Activitate razvan22

Buna seara,
Am o problema de 3 ani cu o vecina care a făcut o hazna in fața casei ei doar că problema care mă deranjează este că această hazna se afla la 11 metrii față de fântână mea și este și pe aceeași linie.
Am vorbit cu ea sa o mute însă nu vrea pentru că nu vrea sa de-a alți bani...cei de la primărie nu vor să facă nimic...eu de atunci numai folosesc apa din fântână pentru că îmi este frica.
Cui mă pot adresa? instituției de sănătate publică sau protectia mediului?
Nu vreau sa ajung sa o dau in judecata pentru că nu vreau sa cheltuii bani pentru o proasta
Și care ar fi distanta legală dintre o hazna și o fântână ?
Va mulțumesc
Buna seara
Tata a avut o datorie la fostul Romtelecom care a fost preluată de către o firmă de recuperare...acum firma de recuperare mă tot somează însă tatăl a decedat dar eu fiind fiul am făcut succesiunea după el...in cazul in care mă va da în judecată pot cere prescrierea datoria fiind de 12 ani.
Sau daca a decedat și am moștenit și datoria nu pot cere eu că fiu prescrierea ei
Mulțumesc
Buna ziua
Tatăl meu a făcut moștenirea după bunicul acum 15 ani și a dezbătut doar niste acțiuni.
In urma cu 5 ani a făcut certificat suplimentar și a moștenit și restul proprietăților.
Tatăl meu a decedat și am făcut moștenirea după certificatul suplimentar al tatălui însă nu sa trecut un teren din certificatul suplimentar deoarece era parcelă greșită dar am rezolvat și am făcut certificat suplimentar.
Însă am uitat sa prezint la notar și certificatul unde făcuse după acțiuni..îmi mai poate face notarul al 2 lea certificat de moștenitor suplimenntar?
Buna seara
Vreau să vând un teren însă nu am intabularea făcută și astăzi mi sa spus că trebuie făcută intabularea și pe casa deoarece celălalt teren este lipit de terenul în care am locuință.
Este obligativitatea mea sa fac intabularea pe terenul care îl vând sau cumpărătorul?
Mie nu îmi era necesar intabularea pe terenul în care am casa de locuit
Mulțumesc
Buna seara
Vreau să vând un teren însă nu am intabularea făcută și astăzi mi sa spus că trebuie făcută intabularea și pe casa deoarece celălalt teren este lipit de terenul în care am locuință.
Este obligativitatea mea sa fac intabularea pe terenul care îl vând sau cumpărătorul?
Mie nu îmi era necesar intabularea pe terenul în care am casa de locuit
Mulțumesc
Buna seara
Dețin teren intravilan curți construcții în valoare de 900 mp și teren arabil intravilan 525 mp
Cei 900 mp are o tarla și o parcelă iar cei 525 alt număr de parcelă.
Trebuie sa fac instabulare și cadastru pentru cei 525 arabil intravilan deoarece doresc sa îl vând.si mai trebuie sa fac dezmembrare a parcelor?
Rog răspuns că habar nu am...eu cred că nu trebuie dezmembrare din moment ce are parcele diferite
Mulțumesc
Buna seara
Am o curiozitate daca angajatorul mi-a încheiat contractul de munca cu art.65 alin.1 numai are voie sa angajeze pe același post timp de 1 an de zile?
Buna seara
As dori sa știu dacă pot beneficia de asigurarea creditului pentru pierdere involuntară a locului de munca având în vedere că contractul de munca a fost încheiat cu art.65 alin.1
In asigurare este specificat că se acorda numai dacă pierd involuntar locul de munca
Mulțumesc
Buna seara
Mama avea funcția de asistent personal și i sa desfăcut contractul de munca ca urmare a voinței unilaterale a salariatului conform art 55 litera c
Mai poate beneficia de asigurarea la banca a creditului deoarece în contract se specifica că se acorda numai dacă pierderea locului de munca este involuntară
Buna ziua
Mama a lucrat din nov 1983 pana in aprilie 1997 in grupa 1 apoi din mai 1997 pana pe 1 aprilie 2001 in grupa2 iar din 1aprilie2001 pana in august2008 normal...
Apoi a mai lucrat din 1 nov 2017 pana in prezent...
Poate iesii la pensie la implinirea varstei de 55 ani avand in vedere ca are grupa?ea este nascuta pe 01.05.1967