avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Activitate arodan

Activitate arodan

Buna ziua. Un functionar public de conducere poate candida pentru o functie de demnitate publica (primar)? in ce conditii? Multumesc pentru raspunsuri
Copilul care locuieste cu persoane aflate in grupa de risc, face gradinita on line. Poate beneficia unul dintre parinti de concediul platit 75% pentru supravegherea copilului?
Răspuns la discuția pensionare partial anticipata
multumesc ca m-ati corectat
Răspuns la discuția pensionare partial anticipata
Multumesc. Asta ar insemna 2028 si stagiul de cotizare 41 ani
buna ziua. sunt nascuta pe 23.12.1968 si lucrez din anul 1987. Intrebarea mea ar fi cand ma pot pensiona anticipat partial sau anticipat
nu m/am suparat deloc, constat ca unele persoane cand termina facultatea, ex. drept in 2 ani au ajuns din functie publica incadrat inginer ajuns consilier juridic superior.
Plus ca la mine in fisa postului s/au comasat 2 fise de post a doua posturi
pana in 2007 a fost post functie publica si s/a transformat in contractual S , deci postul a fost vacant
sincer nu am castigat nimic din contra mi s/a redus cu vreo 200 lei salar. in loc sa/mi majoreze cu pana 20%
ok. am inteles.dar tot am pierdut un an.nu? deoarece nu s/a transformat postul din SSD iin care eram incadrata in S in anul cand am luat licenta
perioada cand am terminat facultatea si luat licenta a fost 2008 nu 2009. incadrata pe studii superioara abia din 2009. practic am pierdut un an. si atunci cum calculez. asta in conditiile in care vechimea ,cred eu, se calculeaza din momentul terminarii cu licenta a facultatii. sau gresesc?