avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare partial anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare partial anticipata

buna ziua. sunt nascuta pe 23.12.1968 si lucrez din anul 1987. Intrebarea mea ar fi cand ma pot pensiona anticipat partial sau anticipat
Cel mai recent răspuns: arodan , utilizator 11:29, 5 Februarie 2020
Cu cinci ani inainte de a implini 63 de ani cu conditia ca stagiul de cotizare fara perioadele asimilate sa fie de minim 35 de ani. Si cu conditia ca pana atunci sa nu se modifice legea actuala.
Multumesc. Asta ar insemna 2028 si stagiul de cotizare 41 ani
63-5=58(23/12/2026)
multumesc ca m-ati corectat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata luciacita luciacita Buna ziua, tatal meu are 41 de ani de munca, 58 de ani varsta.Cand ar putea iesi la pensie anticipat? Multumesc, Lucia Cita (vezi toată discuția)
Pensie euvictoria euvictoria Sunt nascuta in octombrie 1959 . Lucrez ca educatoare din 1978 si vreau sa stiu cand pot iesi la pensie anticipat fara penalizare. In perioada 1 sept 1978-31 ... (vezi toată discuția)
La 58 de ani se poate iesi la pensie anticipat sforza sforza Tatal meu are 58 de ani si nu stie daca poate sa iasa la pensie anticipat si daca da ce acte ai trebuiesc. Are 37 de ani lucrati. (vezi toată discuția)