avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate Sebastian Sipos-Gug

Activitate Sebastian Sipos-Gug

Conform art. 133 alin. 1. pct. c Contractele colective de munca produc efecte:

c) pentru toti angajatii incadrati in unitatile din sectorul de activitate pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca si care fac parte din organizatiile patronale semnatare ale contractului.


Prin urmare ele NU produc efect in cazul unitatilor din sectorul de activitate care NU fac parte din organizitiile patronale?
Buna ziua,

As dori sa stiu in ce masura legislatia din Romania imi permite transferul unor licente de utilizare al unor programe pe calculator de la o persoana juridica la alta. Mai exact as dori sa transfer (sau daca nu se poate sa le vand) licentele respetive de pe o firma altei firme (este vorba de niste licente Windows si Office precum si niste softuri specializate). Pot realiza acest lucru fara implicarea companiei care produce si distribuie softul, in cazul de mai sus Microsoft?

As vrea sa evit achizitionarea unor licente noi pe o persoana juridica, in timp ce pe alta am mai multe decat folosesc.
Răspuns la discuția valoare tichete de masa
Valoarea nominala MAXIMA este prevazuta prin lege. Atat timp cat ai o firma producatoare de tichete care elibereaza tichete de o anumita valoare, mai mica decat cea maxima, poti elibera tichetele de cat vrei tu.