avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate raulbalaur

Activitate raulbalaur

Va multumesc pentru raspuns. Daca firma nu este inregistrata ca avand ca si activitate "Distributia de marfa" ci doar "Vanzarea produselor..." trebuie sa-i adaug aceasta activitate pentru a achizitiona autovehiculul sau nu?..... Ati putea sa imi spuneti cumva si care sunt actele necesare pentru a achizitiona autovehiculul din Germania de catre un delegat al firmei? Va multumesc anticipat.
Buna seara. Am o Asociatie familiala (magazin alimentar) platitoare de TVA si doresc sa achizitionez un autovehicul pentru transport marfa si distributie cu o masa maxima autorizata de pana in 3500 kg, din Germania inainte de 01.01.2011 pentru a nu plati taxa de inmatriculare marita. Intrebarea mea este: pot sa deduc TVA-ul pe A.F.?
Discuție Inselaciune???
Buna ziua,am cumparat un imobil d la o persoana fizica care a spus in fata a 4 martori ca pt acel imobil a mai fost dat un avans dar a murit un sotul proprietarei si pt ca nu a mai putut plati a restituit avansul iapoi.Bun pana aicea eu avand incredere am facut un antecontract pact comisoriu grad 4 da explicandui ca nu o sa ma pot incadra in el jumate de ban iam dat in timpul contractului si jumate dupa ce acesta a expirat prin transfer bancar.Dupa plata integrala am fost chemat la notar pt intabulare dar din motive personale nu mam putut prezenta in acea data .Dupa un pic de vreme ma suna ``mortul`` care de fapt traia si nici nu a primit banii inpoi sa imi spuna ca a inscris apartamentul la cartea funciara si ca este in proces cu proprietarul.Va rog un sfat ce ii de facut singura oferta care mi-a fost facuta este de a merge la notr si sa trec apartamentu pe mine luand la cunostinta litigiul care este,
Numai verbal dar am martori si platile s-au intins pe o perioada de 6 luni si eu inca stau in apartament
Buna ziua.Am cumparat anul trecut un apartament si am incheiat un antecontract(cu pact comisoriu de gradul IV) prin care am dat in avans suma de 40000 euro, iar restul de bani(37500 euro) urmand a fi dati ulterior.Nu am reusit sa ma incadrez in termenii contractului, am contactat vanzatorul care a fost de acord sa-i virez banii prin transfer bancar ulterior datei stipulate in antecontract.Am transferat banii in mai multe transe pana la suma integrala.Vanzatorul, inainte de a cumpara eu apartamentul, a primit un avans pentru el de la o alta persoana care din motive personale nu a mai putut sa plateasca restul de bani asa ca a cerut restituirea avansului facand un act cu vanzatorul in aceasta privinta.Vanzatorul a acceptat, spunand ca ii va restitui banii in momentul vanzarii apartamentului in cauza sau pana la o anumita data.Acum vanzatorul nu vrea sa ii mai restituie banii si eu nu pot sa imi intabulez apartamentul deoarece procesul dintre cei doi a fost inscris in CF-ul apartamentului. Vanzatorul refuza sa incheie un contract de vanzare cumparare cu mine desi i-am cerut in repetate randuri,tot amanadu-ma.Ce pot face in aceasta situatie? Va multumesc anticipat.
Pot sa reclam o tranzactie ilegala daca am o copie dupa antecontract si contractu de vanzare cumparare pe care difera foarte mult sumele.Va multumesc anticipat.
Discuție Noul cod penal
De cand intra in vigoare noul cod penal? Va multumesc anticipat.
Da am citit ca in dreptul penal se considera ruda apropiata pina la gradul 3 inclusiv da ma incadrez atunci pt ca persoana e fratele unuia dintre parinti.
Da artv 264 din c.penal zice ca nu se pedepseste daca sunt ruda apropiata.Acuma care e concluzia ca nu inteleg?
As dori sa stiu daca pot raspunde penal daca ascund o persoana care are un mandat de arestare .Precizez ca persoana respectiva este o ruda apropiata un unchi.Va multumesc anticipat.