Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Noul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Noul cod penal

De cand intra in vigoare noul cod penal? Va multumesc anticipat.
Nu cred ca va poate raspunde cineva la aceasta intrebare!
Mai ales ca exista precedente de noi coduri votate si trecute prin Parlament , promulgate de Presedinte si totusi care nu au mai intrat niciodata in vigoare!
B-)
Si noi suntem curiosi sa aflam data....si mai ales daca va intra in vigoare. Sa nu aiba soarta celui din 2004.
Se preconiza ca intra in vigoare la 1 sept. 2009, insa, se pare de vina sunt codurile de procedura...nefinalizarea lor.
Daca intrarea in vigoare a Codului penal si a Codului Civil va fi legata de elaborarea si votarea Codurilor de Procedura Civila si Penala atunci e clar ca "poate" la anul sa intre in vigoare toate 4 ! Fiindca dupa alegeri urmeaza un posibil nou presedinte (nu se stie ) , un alt prim ministru si un alt guvern....iar dupa acestea vine Craciunul!
=D>
Catalin Predoiu anunta ca noile coduri vor intra in vigoare cel mai devreme in 2011. Ramane de vazut daca "omul e sub vremi" sau "vremurile sub om"...