avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate faneduru74

Activitate faneduru74

Răspuns la discuția divort
Chiar daca au locuit in Romania ?
Discuție divort
Doi cetateni italieni casatoriti in Italia, care au locuit pana acum cateva luni in Romania vor sa divorteze.
Pot introduce actiunea de divort in Romania ?
Intr-un dosar privind dizolvarea unei asociatii instanta a acordat termen pentru "lipsa dovada publicare dizolvare".
Ce este aceasta dovada si unde trebuie facuta ? Trebuie sa o fac eu sau cabinetul care se ocupa cu dizolvarea ?
Pot solicita obligarea coproprietarilor unui apartament la plata solidara a sumelor datorate la intretinere ?
Buna seara,

Am un titlu de proprietate in care sa trecut gresit numarul tarlalei si parcelei. AM fost la primarie si mi-au spus ca trebuie sa solicit modificarea titlului. CUi sa o solicit?
In urma cu 8 luni am incheiat un precontract de vanzare cumparare prin care urma sa cumpar o suprafata de teren de 2000 m.p. si am platit un avans. In cuprinsul contractului -facut la notar- s-a scris ca daca vanzatorul se razgandeste trebuie sa plateasca dublul sumei. Cu cateva zile inainte de cele 8 luni am primit acasa o hartie de la un executor care imi spune ca s-a consemnat suma de bani datorata (adica dublul avansului platit de mine) vanzatorului. Acum l-am sunat pe vanzator si imi spune ca nu mai vrea sa vanda. Problema este ca eu am nevoie de teren si am asteptat 8 luni pierzand o serie intreaga de oferte din cauza asta. Practic trebuie sa reiau toata povestea si sa caut altceva.
Discuție Vanzare auto
Anul trecut mi-am vandut masina cuiva.
Am completat formularele, am radiat masina de la DVBL.
In 30 de zile cumparatorul trebuia sa isi inscrie masina si nu a facut-o.
Acum imi vin mie amenzile.
INteleg ca trebuie sa merg in instanta. Ce trebuie sa solicit instantei ?

Am o asociatie. Fondurile obtinute sunt folosite pentru tiparirea unei publicatii care se imparte pe strada gratuit.

Voluntarilor care distribuie ziarul li se ofera bani pentru publicatie. Fiecare are la el un chitantier si emite o chitanta pentru donatia primita.

Totusi acest proces -de distributie si primire donatie- se intampla pe strada (parc etc). Am nevoie de o autorizatie speciala in pentru a primi donatia pe domeniul public?
Răspuns la discuția Cum pot sa devin proprietar?
Sa inteleg ca e foarte complicata chestiunea ?
Buna seara,

In 2007 am platit o firma sa edifice o constructie pe terenul apartinand tatalui meu. (avea titlu de proprietate pe teren). La acel moment tatal meu mi-a dat acordul sa edific constructia. Nu s-a luat autorizatie de constructie iar pe casa nu exista titlu decat rol fiscal deschi pe numele tatalui meu. Am constractul de antrepriza cu firma respectiva precum si toate chitantele prin care pot dovedi ca platile au fost facute exclusiv din contul meu in contul societatii antreprenor.

DIn anul 2012 tatal meu, urmae unei situatii financiare mai dificile, este urmarit de creditori care il executa pe terenul pe care eu am edificat aceasta constructie. Executorul sustine ca nu are nevoie de titlu ca sa execute s constructia (mea) aflata pe terenul tatalui meu si ca o va executa.
Am inteles ca este necesar sa introduc o actiune pri care sa solicit sa se constate ca sunt prprietarul constructiei. Este posibil asa ceva ? Pot deveni proprietar ? Daca da, cum ?