avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 125 soluții astăzi
Forum Activitate KINGA123

Activitate KINGA123

Sunt de acord cu dumneavoastra...problema este ca regulamentul in cauza este solicitat chiar de Institutia Prefectului!
Ma poate cineva lamuri ce temei legal prevede necesitatea existentei unui regulament de circuit al actelor la o institutie publica? Acest regulament se face prin dispozitie a primarului(nu este inclus in ROI-si se solicita separat)?
Eventual aveti si un model?
din apacate nu am primit niciun raspuns la intrebarea mea, din aceasta cauza simt nevoia sa ma repet: Ma poate lamuri cineva, ce temei legal prevede necesitatea existentei unui registru a stampilelor si sigiilor in cadrul unei Institutii publice?
Răspuns la discuția achizitionare autoturism primarie
Achizitionarea autoutilitarei (daca cea a autoturismului este interzisa) ar fi necesara avand in vedere ca autoturismul primariei desi are numai 5 ani, reparatiile acestuia depasesc limitele normale.
Buna ziua!
O.U.G nr. 34/2009 interzice achizitionarea de autoturisme pentru primarii.
Intrebarea mea ar fi urmatoarea:unde este definiti "autoutilitara" si daca se poate achizitiona autoutilitara,nefiind reglemenata in OUG in cauza.
Astept raspuns urgent.multumesc
Buna Seara! S-a facut un contract de imprumut si garantie imobiliara intre societatea mea si o persoana fizica,in baza caruia am dat imprumut persoanei fizice o suma de bani. termenul de restituire al imprumutului, conform intelegerii partilor este de 31.12.2009. persoana fizica in cauza in vederea garantarii imprumutului a inteles sa constituie ipoteca de rangul I asupra unui imobil (casa), proprietatea lui, inscris in C.F nr....
Intrebarea mea ar fi urmatoarea:in cazul in care pana la termenul de 31.12.2009 nu mi se inapoiaza suma imprumutata si se va proceda la executare silita, voi primi intregul imobil ipotecat in favoarea societatii mele sau numai suma imprumutata acestei persoanei fizice.? Va rog raspuns urgent! Cu stima,
Răspuns la discuția FUNCTIONARUL AMENINTA-SANTURI
Multumesc pentru amabilitatea dvs. de-a ma lamuri in aceasta problema.
Nu vreau sa amenint pe nimeni cu Garda de Mediu, ci sunt hotarata sa depun o petitie in acest sens.
Ma puteti ajuta, cu un temei legal ce as putea invoca in petita mea adresata Garzii de Mediu?
cu stima, K.
Buna Ziua!Am o mare problema. Locuiesc la casa particulara, si din pacate relatia intre familia mea si a unor vecini nu este tocmai buna, problema principala fiind scurgerea apei menajere in santurile aflate in fata locuintelor.Mentionez ca anumite familii nu au fose septice si toata apa menajere este indreptata in santurile din fata casei noastre..Va puteti inchipui in ce hal miroase vara pe strada noastra! Ca sa stopez acesta situatie am hotarat sa mut mai sus teava din fata portii mele, ca aceasta apa de la vecini sa nu mai curga in fata proprietatii mele. Se intampla ca vecinul in cauza lucreaza in cadrul Primariei si m-am trezit amentata din partea unui angajat de la Primarie ca daca nu voi proceda la mutarea tevii si nu voi permite scurgerea apei in cauza voi primi sanctiuni, respectiv manevra respectiva va fi facuta de angajatii primariei.Nu pot sa nu ma intreb, acest domn functionar public de ce nu observa ca este vorba de apa menajera, care la un moment dat ar putea dauna sanatatii noastre?! Va rog ajutati-ma, ce temei legal exista in acest sens si ce as putea face sa se termine cearta.
Răspuns la discuția fisa postului
Este prevazut in legislatia in vigoare?in care?m-am uitat in H.G nr. 611/2008 dar n-am vazut sa scrie expres acest lucru.in cazul promovarii am gasit acest articol:
ART. 122
(1) Pentru promovarea in grad profesional si promovarea in clasa nu este necesara existenta unei functii publice vacante.
(2) Ca urmare a promovarii in grad profesional si a promovarii in clasa, fisa postului functionarului public va fi completata cu noi atributii, in raport cu nivelul functiei publice. Obligatia de a completa fisa postului cu noile atributii apartine superiorului ierarhic al functionarului public promovat.
(3) Persoanele cu atributii in domeniul managementului resurselor umane din cadrul autoritatii sau institutiei publice au obligatia de a acorda asistenta functionarilor publici de conducere in vederea indeplinirii obligatiei prevazute la alin. (2) si de a monitoriza respectarea prevederilor alin. (2)
O fi valabil si in celelalte cazuri?Secretarul are obligatia s-o faca cu sprijinul inspectorului resurse umane?
Discuție fisa postului
Buna Ziua, am o nelamurire privitoare la intocmirea fisei de post.
Daca , in fisa postului a unei persoane figureaza ca atributie indeplinirea activitatii de resuse umane in cadrul unei autoritati locale....intocmirea fiselor de post pentru ceilalti angajati din cadrul Primariei se face de aceasta persoana, sau de catre Secretarul unitatii administrativ teritoriale?