avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Activitate Mireillegl

Activitate Mireillegl

Răspuns la discuția Admitere INM 2012
MayeMaya a scris:


:)Neata . Mireille...bine ai revenit...ai incercat anul asta?


Bine v-am regasit, Maye! :D

Nu am sustinut examenul anul asta, am terminat cu bine cu licenta si mi-am rezervat timp pentru admiterea la master. Oricum, am considerat ca nu am invatat indeajuns de bine pentru INM.

O :coffee: pentru toti cei care ati demarat procesul de invatare!
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
socrate007 a scris:

....sau galati:D
ionut_mdm...o alta opinie ar fi: "nu am invatat":D


Galațiul prezent la datorie. :D
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
z3m3 a scris:

m13d a scris:

Mai vin cu una la fel de incalcita.
In notiunea de patrimoniu , spre deosebire de cea de bunuri domeniale , intra:
a) dr. de pr. asupra bunurilor, precum si toate celelalt dr. reale, de creanta si datorii corespunzatoare.
b) dr. si obligatiile patrimoniale, precum si bunurilecare formeaza aceste drepturi
c) drepturile si datoriile patrimoniale, prezente si viitoare apartinand unei anumite persoane.


Bunuri domeniale ? Ce sunt astea ?:))


Bunurile domeniale sunt bunurile din domeniul public, fac parte din obiectul proprietatii publice.
La grila asta eu zic c).
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
A aparut Drept procesual civil. Curs selectiv. Teste grila. Editia a-V-a de Ciobanu + Boroi actualizata cu 202/2010. :)
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
MayeMaya a scris:

Mireillegl a scris:

MayeMaya a scris:

Exceptia prin care s-a admis stramutarea este o exceptie:
1.de procedura
2. dilatorie
3.pote fi invocata numai de partea care a obtinut stramutarea


Ca este exceptie de procedura si dilatorie sunt oarecum sigura. :)

Hei...Mireille...credeam ca sunt singura insomniaca de pe forum...:)
Fii sigura sigura...nu oarecum...
este de procedura, este dilatorie, dar poate fi invocata nu numai de partea care a obtinut stramutarea, ci si de cealalta parte, de procuror, sau de instanta din oficiu, in orice stare a pricinii....


Retinut. :D
Acum la somn. Am nevoie de forte proaspete sa dau gata niscaiva dr. reale. :training:
Spor celor ce mai citesc! Maye, un ceai pentru ora tarzie. :coffee:
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
MayeMaya a scris:

Exceptia prin care s-a admis stramutarea este o exceptie:
1.de procedura
2. dilatorie
3.pote fi invocata numai de partea care a obtinut stramutarea


Ca este exceptie de procedura si dilatorie sunt oarecum sigura. :)
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
claudia_86 a scris:

off da...stingere vs. transfer...ideea e ca dr de proprietate nu mai exista in persoana expropriatului. :)
exista totusi situatii in care servitutile pot sa subziste:D


Dreptul de proprietate nu mai exista in persoana expropriatului, dar se stinge atunci cand dispare bunul asupra caruia se exercita, fiind un drept perpetuu.
In cazul nostru dr. de proprietate se transmite expropriatorului.
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
allyssa a scris:

va rog sa ma lamuriti si pe mine, pentru ca nu prea am gasit infractiunea de prostitutie dezbatuta pe larg.
-ce inseamna "forma consumata" la aceasta infractiune? este forma consumata cand prostituata presteaza actul sexual dar nu apuca sa primeasca si banii, fiind intrerupta, sa zicem? sau cand ia banii inainte si nu incepe actul sexual, fiind intrerupta, ce fapta este? tentativa? tentativa se pedepseste?daca da, unde scrie?


Infractiunea de prostitutie se consuma in momentul "cand se realizeaza un numar suficient de raporturi sexuale cu diferite persoane, pentru ca aceste raporturi sa poata fi caracterizate ca fiind un mod obisnuit de procurare a mijl. de existenta". T. Toader
Ca si cersetoria, este o infractiune de obicei, asadar tentativa nu este posibila. :)
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
MayeMaya a scris:

Bafta, Mireille...
Si cafeaua opreste-o pt.tine...de data asta...ai mai multa nevoie de ea..bag de seama...:D


Multumesc!
A fost super ok. :D Fac o mica pauza si continui "lupta". :thumbup:
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Laura2626 a scris:

=D>Ai dreptate, vine luna mai...ce mai trece si timpul asta:(
Eu sunt la procedura civila, ma lupt cu competenta materiala si sper astazi sa o dau gata pentru a trece la teritoriala. Ma innebunesc si schimbarile astea din cod ca tot timpul caut si caut si caut si iarasi caut in COD sa vad daca s-a modifict sau nu articolul!#-o Macar sa si gasesc daca tot caut:D
Spor mult allyssa si celorlalti bineinteles si eterna...:coffee:


Si eu tot cu procedura civila ma delectez. :D
Peste fix doua ore am examen la aceasta materie.
Mult spor! :coffee: