avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate NASTUREL

Activitate NASTUREL

Buna ziua,

suspendarea contractului de munca suspenda si termenul de prescriere?

In speta, in perioada 23.03.2010-02.06.2012 am avut contractul de munca suspendat pentru CCC , iar inainte pentru concediul de maternitate.In acest moment am demisionat de la actualul angajator si vreau sa cer plata concediului de odihna restant.Intrebarea mea este : pentru ce perioada in urma mai am dreptul de a solicita acest lucru, avand concediu de odihna neefectuat inca din 2007.

Multumesc!!
Cred ca vor sa fie acoperiti de hartii ca sa nu pot face nici o miscare dupa aceea.

Am fost evaluate toate angajatele din departamentul meu(inclusiv eu care sunt venita de 3 zile) si mi s-a cerut sa scriu ca sunt de acord cu desfiintarea postului.Se pare ca evaluarea a fost facuta pentru a se indeplini niste formalitati-zice avocatul firmei-si nu se va evalua pe bune valoarea fiecarei angajate.Trebuie cumva sa demonstreze ca ''nu sunt buna '' pentru postul ala ca sa il poata desfiinta?Nu am mai auzit asa ceva....
Abia maine ma voi uita in regulamentul intern.

Multumesc.
buna ziua

pentru a putea desfiinta postul, patronul trebuie sa faca o evaluare a personalului cu aceeasi functie cu a mea?pentru ca asta mi se intampla mie acum.

Multumesc!
Chiar nu vreau sa discutam in contradictoriu, vreau doar sa stiu foarte clar in ce situatie ma aflu, ca sa nu fiu intoarsa asa cum vrea angajatorul.

Totusi, as fi vrut sa stiu, daca nu primesc numar de inregistrare la cererea mea si nu se emite decizia de reluare a activitatii, in ce situatie ma aflu.Ce pot face pentru a beneficia de somaj?

Imi cer scuze daca v-am necajit!

Multumesc din suflet!!!
Ideea este urmatoarea:incetarea CCC a fost intr-adevar data de 02.06.2012, care a fost sambata.Ziua cand se presupune ca trebuia sa ma intorc la munca era data de 03.06.2012, care a fost duminica, deci oricum nu se lucra.Apoi a fost ziua de 04.06.2012, cand eu m-am intors ,si care a fost si ea nelucratoare(in societate s-a lucrat , dar fara a se semna condica) , deci nu inteleg pentru care din zile m-ar putea acuza de absente nemotivate.

Multumesc!
Credeti ca este vreo problema ca am facut cererea in aceasta zi?In societate s-a lucrat in aceasta zi.Eu nu am citit in nicio parte ca trebuie sa fac cererea inainte de incetarea CIC ci, chiar pe forum am gasit raspunsuri ca cererea se face in ziua intoarcerii la munca.Daca stiti ca exista o astfel de prevedere pe undeva, va rg sa imi spuneti!

Multumesc!

Buna ziua,

in data de 04.06.2012 am inaintat o cerere prin care solicitam aprobarea incetarii suspendarii CIM si intoarcerea la lucru cu data de 04.06.2012,(intoarcerea se face din CIC de 2 ani) dar se refuza aprobarea acesteia.Nimeni nu imi spune ce sa fac, tot sunt plimbata de la usa la alta.Ma astept sa mi se refuze intoarcerea la lucru prin desfiintarea postului.

Mentionez ca in tot acest timp eu am semnat condica dar nu stiu daca are vreo importanta.Inca nu am primit nici un fel de hartie oficiala din partea angajatorului:nici decizie de reluare a activitatii ,nici preaviz.
Daca nu mi se inregistreaza cererea, ce pot face pentru a putea beneficia de somaj ?
In cat timp trebuie sa ajunga actele la ITM in acest caz?

Multumesc!

Buna ziua,

in data de 04.06.2012 am inaintat o cerere prin care solicitam aprobarea incetarii suspendarii CIM si intoarcerea la lucru cu data de 04.06.2012, dar se refuza aprbarea acesteia.Nimeni nu imi spune ce sa fac, tot sunt pimbata de la usa la alta.Ma astept sa mi se refuze intoarcerea la lucru prin desfiintarea postului.
Mentionez ca in tot acest timp eu am semnat condica dar nu stiu daca are vreo importanta.
Daca nu mi se inregistreaza cererea, ce pot face pentru a putea beneficia de somaj ?
In cat timp trebuie sa ajunga actele la ITM in acest caz?

Multumesc!
Multumesc !!