Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... termen de prescriere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

termen de prescriere

Buna ziua,

suspendarea contractului de munca suspenda si termenul de prescriere?

In speta, in perioada 23.03.2010-02.06.2012 am avut contractul de munca suspendat pentru CCC , iar inainte pentru concediul de maternitate.In acest moment am demisionat de la actualul angajator si vreau sa cer plata concediului de odihna restant.Intrebarea mea este : pentru ce perioada in urma mai am dreptul de a solicita acest lucru, avand concediu de odihna neefectuat inca din 2007.

Multumesc!!
NASTUREL, utilizator
Termenul de prescriptie curge indiferent daca contractul de munca este suspendat.

Conditiile pentru suspendarea termenului de prescriptie sunt strict si limitativ prevazute de lege.
Termenul de prescriptie este de 3 ani .. astfel incat va puteti in instanta compensarea CO neefectuat cu cel mult 3 ani de zile in urma .. in speta, din 2009.