avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate avocat mcbeall

Activitate avocat mcbeall

Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Moderator Echilibrat a scris:

La Suceava - se vede si din avion - a fost ceva "putred" concluzia: acolo sunt genii sau este altceva ca procentul de promovabilitate care a iesit acolo infirma pana si teoria probabilitatilor


O sa va spun un punct de vedere:
- la Suceava au fost foarte multi "candidati picati" de anul trecut - in barourile de domiciliu - pe considerente diferite de la caz la caz - insa majoritatea nu aveam nici o sansa acasa ( fiecare ne cunoastem motivul pentru care am fost "masacrati" anul trecut acasa - un masacru personal - nu asa cum s-a petrecut anul acesta - in masa ), astfel au rezultat "un numar interesant" de candidati pregatiti doi ani la rand - ceea ce a constituit fara doar si poate un avantaj indubitabil in procentajul considerabil superior al promovabilitatii la nivel de barouri organizatoare ale concursului de admitere de anul acesta;
- data fiind perioada scurta - si mai mult, neasteptata perioada in care s-a organizat examenul de admitere in profesie anul acesta ( factori ce sigur au descurajat multi "incercareti") - s-au inscris foarte putini candidati la nivelul baroului Suceava ( tinand cont de numarul candidatilor din anii anteriori cand doar pe Suceava erau 40 candidati - nu la nivel de Curte de Apel ca anul acesta, cand impreuna cu Botosani, Dorohoi abia s-a atins numarul de 42 candidati, tinand cont si de "numarul exilatilor" din alte judete care fac parte din aceasta cifra totala a candidatilor) si probabil cei mai bine pregatiti fapt ce a condus la acest procentaj deosebit in topul clasamentului pe care-l analizam;
- s.a.m.d
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
zeko a scris:

si suceava a fost in top...se pare ca relatiile dintre moldoveni si arabi merg struna...sa sari de la 1,7 la 6 e cam dubios...probabil cel care a corectat primul lucrarea ar trebui sa-si dea deimisia sau sa fie exclus pe viata din domeniu....


Chiar ar trebui sa isi dea demisia, macelul la Suceava l-au facut la procedura civila....Asta e varianta cea mai apropiata de realitate....si nu alte insinuari.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
@gils

ABDULAKI WAND-ALEXANDRU 8.5 1.7 9.75 6.4 7.95, baroul Suceava, dupa contestatie i-a fost marita nota de la 1.7 la 6. Exact cat ii trebuia....1.7= 1 pct. din oficiu + 0.70 =foaia goala...maxim o definitie, oare s-a omis 4.3 puncte ... din cauza oboselii


Cunosc cazul colegului azi avocat din fericire - la care faci referire. Imi permit sa-ti spun ca esti in eroare cu privire la persoana lui. Am fost colegi la acest examen. L-am cunoscut personal , am discutat dupa fiecare proba , am discutat in urmatoarea zi fiecarei probe ( in timp ce asteptam intrarea la proba din dimineata respectiva) despre baremul din ziua precedenta si despre ceea ce scrisesem fiecare dintre noi. Mai mult acest coleg a ocupat un loc in prima banca la fiecare proba, iar eu am ocupat un loc in diagonala in banca a treia in spatele sau intr-o sala gen amfiteatru, pozitie din care puteam sa vad ca acest coleg scria suficient de mult la fiecare proba. (...)."=foaia goala...maxim o definitie"..... :stunned:
Si nu in ultimul rand imi permit sa spun - pentru ca din fericire il cunosc personal pe acest tanar - ca avocatura s-a imbogatit cu un avocat de valoare, retineti numele lui si sunt convinsa ca veti auzi in scurt timp despre frumoasele lui realizari in aceasta cariera.=D> =D>=D>
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
@tuturor
Unul dintre barouri a afirmat ca data de afisare a rezultatelor la contestatii este 2 oct., alt barou 5 oct, validarea tuturor rezultatelor ar fi 8 oct ( cica e programata o sedinta in acest sens la UNBR ) iar pe 10 oct. dau drumul la decizii.
Imi pare rau ca va necajeste asteptarea - va inteleg - poate n-o fi chiar asa....
Bafta tuturor :thumbup:
Sa speram in bine.
Capul sus=D>